e
sv

TikTok Aldatıcı İçerikleri Engelleyecek

tiktok aldatici goruntuleri frenleyecek FlyXkZnC | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

TikTok Aldatıcı İçerikleri Engelleyecek

Türkiye ve Dünya’da geniş kullanım kitlesine sahip olan TikTok, aldatıcı görüntüler için adım attı. Platform, kelam konusu görüntülerin süratle yayılmasını önleyerek yanlış bilgilerin yayılmasının önüne geçilecek. Böylece toplumsal medya üzerinden gerçek olmayan bilgilerin geniş kitlelere ulaşmasının önüne geçilecek.

TikTok’ta yer alan içerikler birçok kere gündem olmuştu. Türkiye’de de bir kullanıcının süt banyosu yapması ve bir öteki kullanıcının paketlenecek olan dönerle yaptığı hareketler infiale neden olmuştu. Her ne kadar bu özellik bu çeşit görüntüleri kapsamasa da platform üzerinde yer alan görüntülerin olağandışı içeriklere husus olabildiği biliniyor.

TikTok Aldatıcı İçerikleri Engelleyecek tekno deha

TikTok aldatıcı görüntüler için ‘yavaşlatma’ uygulayacak

Toplumsal medyada yayılan aldatıcı içerikler internet dünyasının en büyük zararlarından biri olarak görülüyor. Yanlış bilgiler nedeniyle endişe ve kaygıya sürüklenen beşerler, sıhhat ve hayatın geneli için paylaşılan yanlış bilgiler nedeniyle kullanıcılar büyük olumsuzluk yaşıyor. Ancak uygulama bu çeşit görüntülere işaret ekleyerek paylaşım yapılmak istendiğinde ihtar bildirisi çıkarmaya hazırlanıyor.

Daha evvel de sıhhat için risk oluşturabilecek hareketler için de ihtar iletisi gelmişti. Bu ikaz TikTok tarafından aldatıcı görüntüler için de getirilmiş oldu. Bağımsız kuruluşlar tarafından birtakım görüntülerin doğruluğu için onay alınsa da onaysız kalan görüntüler için bu özelliğin kullanılacağı belirtildi. Kelam konusu görüntüyü paylaşan bireylerin paylaşmadan evvel açılır bir pencere ile uyarılacağı aktarıldı. Bununla birlikte görüntünün doğrulanamamasıyla birlikte görüntüyü paylaşan kullanıcıya da ihtar eklemesinin yapıldığına dair bilgi verileceği kaydedildi.

TikTok Aldatıcı İçerikleri Engelleyecek tekno deha

Bilhassa COVID-19 salgını hakkında yanlış bilgilerin yayılması, yeni özelliğin gelmesine önayak oldu. Zira TikTok gibi geniş kullanıma sahip olan uygulamalara, COVID-19 hakkında paylaşılan yanlış bilgiler nedeniyle inceleme yapılacağı söylentiler arasında.

Yeni özelliğin test edildiğini de aktaran şirket, görüntülerin paylaşım oranının yüzde 24, beğenmelerin ise yüzde 7 azaldığı açıkladı. Özelliğin birinci olarak ABD ve Kanada’da kullanıma alınacağı aktarıldı.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.