e
sv

THY İlk Yerli Kablosuz IFE Sunucu Ve Modemini Üretti

THY İlk Yerli Kablosuz IFE Sunucu Ve Modemini Üretti
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

THY İlk Yerli Kablosuz IFE Sunucu Ve Modemini Üretti

Türk Hava Yolları’nın alt markası Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. (Turkish Tecnic) değerli bir muvaffakiyete imza attı. Havacılıkta yerlileşme çalışmaları kapsamında Türkiye’nin havacılık bölümündeki birinci yerli ve ulusal sunucu ve modemini üretti. Wireless IFE hedefiyle üretilen server ve access point aygıtları, havayolu dalına yönelik özel işlevlere sahip.

Tasarımı, yazılımı ve üretimi büsbütün yerli Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. tarafından yapılan IFE server ve access point aygıtları uçak içi cümbüş sistemi için kullanılacak. Bu sunucular uçaklardaki medya içeriklerinin depolanması, anlık internet erişimi ve istendiğinde içeriklerin yolcular ile paylaşılmasına imkan sunuyor. Medya ve internet kaynağı olarak özetleyebiliriz. Yerli modem ise; sunucuda depolanan medya içeriklerinin ve internet hizmetinin, kablosuz erişim teknolojisi ile yolcuların aygıtlarına aktarılmasını sağlıyor.

THY İlk Yerli Kablosuz IFE Sunucu Ve Modemini Üretti

THY Teknik’in ürettiği sunucu 6 TB dahili depolama alanına sahip. Muadili eserlere nazaran 3 kat daha büyük data depolama kapasitesine sahip. Rakiplerine nazaran daha süratli ve daha inançlı olduğu tabir ediliyor.

EASA’dan onay aldı

Geliştirilen sunucu ve modemler Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından test edildi. Güçlü hava aracı ve etraf şart testlerinden geçerek en kuvvetli kurallar altında dahi vazifelerini kusursuz bir halde yerine getirebildiklerini kanıtlayıp EASA tarafından onay aldı.

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., daha evvelki çalışmalar sonucunda birinci yerli uçak koltuğu ve uçak galley’i üretmeyi başarmıştı. Havacılık kesiminde kullanılan eserlerin yerlileştirilmesine yönelik Ar-Ge çalışmaları devam ediyor.

Misal makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI