e
sv

Tesla Model S Plaid+ Aracını Duyurdu: 0’dan 100’e 2 Saniye

tesla 0 100 kms hizlanmasi 2 saniyenin altinda olan model s plaid versiyonunu duyurdu ZvIedwgO | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tesla Model S Plaid+ Aracını Duyurdu: 0’dan 100’e 2 Saniye

Son çeyrekte Lucid gibi hızlı rakiplerle karşı karşıya kalan Tesla, eser gamının temelini oluşturan Model S ve Model X için beklenen güncellemeyi sonunda getirdi. İç yerdeki değişimin yanında Model S’e getirilen “Plaid+” versiyonunun tez edilen performans kıymetleri dudak uçuklatıyor.

Öncelikle Tesla Model S ve Model X’in kabin tarafındaki yeniliklere bakalım. Bu alanda birinci göze çarpan ayrıntı yeni direksiyon oluyor. Arabalarını git gide daha fütüristik hale getirmeyi hedefleyen Tesla, güncellemeyle birlikte klâsik direksiyon dizaynından kurtulup kesik bir direksiyona yer verdiğini görüyoruz. Multimedya sisteminin denetim edilebildiği düğmeler hala direksiyon üzerindeki varlığını sürdürüyor.

Dizaynın devamında dijital gösterge ekranının da yenilendiğini görmekteyiz. Direksiyonun üstü kesik olduğu için şoför ve ekran ortasında görüşü kısıtlayabilecek rastgele bir öge bulunmuyor. Öte yandan konsolun merkezindeki dikey ekrandan 17 inçlik yeni tablet ekrana geçiş yapılmış. Yalnızca ekran değişimiyle yetinmeyen ABD’li üretici, güncellemeyle birlikte sistemin reaksiyon suratını da artırdıklarını sav ediyor. Ayrıyeten merkezdeki ekranın altında iki telefonun birebir anda rahatlıkla şarj edilebileceği bir kablosuz şarj ünitesine yer verilmiş.

tesla tekno deha

Eskiye nazaran daha sade bir yapıya büründüğünü söyleyebileceğimiz konsolda ve kapı içlerinde ahşap görünümlü ayrıntılara yer verilmiş. Art koltuklardaki yolcuları da düşünen Tesla, bu alana da 8 inç botuyunda bir ekran yerleştirmiş. Böylece gerideki yolcuların seyahat esnasında oyun oynayabilmesi, sinema izleyebilmesi ve multimedya sistemini denetim edebilmesi sağlanarak daha keyifli bir tecrübe yaşamaları hedeflenmiş. 10 teraflops’a kadar süreç gücüne sahip olan sistemin kablosuz denetimci uyumluluğu da oyun tecrübesini artıran ayrıntılardan.

Plaid ve Plaid+ versiyonlar

Tesla Model S’in Plaid versiyonu uzun müddettir gündemde olan bir bahisti. Güncellemeyle birlikte Model X Plaid versiyonuyla da karşılaşmış olduk. Tesla’nın ‘şimdiye dek üretilen en performanslı SUV’ olarak nitelendirdiği Model X Plaid, toplamda azamî 1020 beygir güç üreten üç elektrik motoruna sahip. 547 kilometre sürüş menziline sahip olan araç, 0-100 km/s hızlanmasını 2.5 saniyede, çeyrek mil koşusunu ise 9.9 saniyede tamamlıyor. Kelam konusu versiyonun fiyatı da 119.990 dolar olarak açıklandı.

tesla tekno deha

Tesla Model S Plaid de yüksek performanslı üç elektrik motoru ve tork yönlendirme sistemiyle öne çıkan bir araba. Tıpkı SUV kardeşi üzere azamî 1020 beygir güç sunan Model S Plaid’in sürüş menzili 627 kilometre. ABD’li üreticinin Model S Plaid ile ilgili tezleri asıl artık başlıyor: 0-100 km/s hızlanmasını 1.99 saniyede tamamladığı belirtilen modelin sav edilen azamî suratı 320 km/s. Aracın fiyatı da 119.990 dolar.

Tesla Model S Plaid+‘ın performans bilgileri ise daha da tezli. Rakiplerini geride bırakmayı başa koyan ABD’li üretici, Model S Plaid+’ı “0-100 ve çeyrek mil tarafında en yeterli hızlanma bedeline sahip üretim modeli” olarak nitelendiriyor. O denli ki azamî suratı Plaid versiyonla tıpkı olan Plaid+’ın 0-100 km/s hızlanmasını 1.99 saniyenin altında, çeyrek mil etabını ise 9 saniyenin altında tamamladığı sav ediliyor. Azamî gücü 1100 beygirin, menzili de 836 kilometrenin üzerinde olduğu belirtilen Model S Plaid+’ın fiyatı da 139.990 dolar.

Tesla’dan yapılan açıklamaya nazaran Plaid versiyonların teslimatı Şubat-Mart aylarında başlayacak. Model S Plaid+’ın müşteri teslimatları ise 2021’in son aylarını bulacak.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.