e
sv

Temsilci Atamayan Platformlara Reklam Yasağı Başladı Mı?

turkiyeye temsilci atamayan platformlara reklam yasagi basladi mi | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Temsilci Atamayan Platformlara Reklam Yasağı Başladı Mı?

Toplumsal medya yasasının yükümlülükleri mucibince yabancı toplumsal medya devlerinin Türkiye’de temsilci ataması mecburî. Bu kurala uymayan platformlara bugüne kadar 10 milyon TL ve 30 milyon TL halinde iki para cezası kesilmişti. Bugün itibariyle üçüncü evre ceza devreye girdi ve bu platformlara reklam yasağı uygulanmaya başladı.

Reklam yasağı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Türkiye’de hala daha temsilci atamayan Twitter, Periscope ve Pinterest platformlarına Türkiye’den reklam verilemeyecek. Bugüne kadar yapılan reklam mutabakatları ise muahede sonuna kadar uygulanmaya devam edecek. Rastgele bir halde firmaya para transferi yapılamayacak. Bankaların para alışverişleri takip edilecek. Bu mevzuda ağır bir kontrol yapılacak. Twitter, Pericope ve Pinterest’te yurt dışından reklam verebilecek. Türkiye’deki kullanıcılar, yurt dışından verilen reklamları görmeye devam edecek.

Temsilci Tekno Deha

Yüzde 50 yavaşlatma cezası geliyor

Bugünden itibaren 3 ay içerisinde temsilci belirlemeyen platformlara dördüncü basamak ceza devreye girecek ve yüzde 50’ye kadar bant daraltma cezası uygulanacak. Yani bu platformlar yüzde 50 oranında yavaşlatılacak. Beşinci ve son etapta ise sonraki 30 gün içinde temsilci belirlenmemişse bu sefer bant genişliği yüzde 90’a kadar daraltılacak. Bu da platformların neredeyse açılamayacak kadar yavaşlatılması manasına geliyor.

Periscope platformu, firmanın kendi kararıyla Mart ayındatüm dünyada kapatılacak. Twitter, Periscope’un kullanıcı sayısının azalması ve maliyetlerin vakitle artmasını münasebet göstererek canlı yayınları Twitter platformuna taşımaya başladı. Periscope platformu Mart ayında kapatılacağı için bant genişliği cezasına maruz kalmayacak.

Hangi platformlar temsilci atadı?

Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, LinkedIn ve Dailymotion platformları Türkiye’de temsilci atama kararı aldı. Bu platformlara ceza verilmeyecek. Daha evvel kesilen 10 milyon TL ve 30 milyon TL fiyatındaki cezada dörtte üçü oranında indirim uygulanacak. Yani 10 milyon TL ceza ödeyecek.

Temsilcinin misyonları ne olacak?

Belirlenen temsilciler BTK ve isimli yahut idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim yahut taleplerin yerine getirilmesini sağlayacak. Örneğin içerik kaldırma taleplerinin uygulanmasını sağlayacak.

Bireyler tarafından yapılacak müracaatların yanıtlandırılmasını temin edecek. Toplumsal ağ playformu, 6 ayda bir içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi müracaatlarına ait istatistiksel ve kategorik bilgiler içeren raporları 6 aylık devirlerle BTK’ya bildirecek. Raporda bireylerden müracaatlarına ait bilgiler de bulunacak. Temsilciler bu raporların hazırlanmasını sağlayacak. Ayrıyeten toplumsal ağ platformunun sorumluluk ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini temin edecek.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI