e
sv

TEMSA Pil Ve Bataryaların Adana’da Üretecek

temsa pil ve batarya paketlerini adanada uretmeye basladi R9bmRF2X | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

TEMSA Pil Ve Bataryaların Adana’da Üretecek

Konkordatoyu geride bırakan TEMSA , elektrikli araçları odağına alarak bilhassa yurt dışında büyümeyi hedefliyor. Şirket bu kapsamda elektrikli araçların kritik bileşenleri ortasında yer alan pil ve batarya paketlerini Adana’da üretmeye başladı.

TEMSA’nın elektrikli araçlar konusundaki vizyonuna ait açıklamalarda bulunan Sabancı Holding Sanayi Küme Lideri ve TEMSA İdare Konseyi Lideri Cevdet Alemdar, “TEMSA’yı bugün yalnızca bir otomotiv şirketinden çok, otomotiv odaklı bir teknoloji şirketi olarak görüyoruz. Elektrikli araçlarımız başta olmak üzere dala öncülük eden tüm teknolojileri de Adana’daki tesisimizde kendi mühendislerimizle, kendi Ar-Ge grubumuzla geliştiriyoruz.” biçiminde konuştu.

Alemdar, “Biz artık TEMSA’nın Adana’daki tesislerinde, elektrikli araçlarımızda kullandığımız pil ve batarya paketlerini geliştirip üretiyoruz. Son olarak geçtiğimiz ay içinde yurt dışına ihraç ettiğimiz elektrikli araçlarımızda da kendi batarya tesisimizde geliştirip ürettiğimiz batarya paketlerimizi kullandık. Böylesine kıymetli bir projeyi TEMSA bünyesinde hayata geçirmiş olmak çok gurur verici bizim için.” ifadelerini kullandı.

TEMSA Üst Yöneticisi (CEO) Tolga Kaan Doğancıoğlu da şirketin uzun yıllardır Ar-Ge ve inovasyona büyük yatırım yaptığının altını çizerek, yeni teknolojiler için şirket bünyesinde TEMSATech platformunun kurulduğunu aktardı. TEMSATech bünyesinde elektrikli araçların yanı sıra otonom araçlar, güç dağıtım ve araç şarj ünitesi, şarj istasyonları üzere çok farklı alanlarda çalışmalar yapıldığını aktaran Doğancıoğlu, “Burada 30’a yakın mühendisimiz çalışıyor. İsveç’e ihracatını gerçekleştirdiğimiz elektrikli araçlar da mesela TEMSATech’in bir eseri.” dedi.

Temsa Tekno Deha

Batarya teknolojilerinin elektrikli araçların kalbi olduğunu söz eden Doğancıoğlu, ‘Bugün TEMSA olarak geliştirdiğimiz araçlar en fazla 2 saatte şarj olabiliyor. Öbür yandan menzil konusu bataryanın büyüklüğüyle ilgili. Burada seri üretime hazır hale getirdiğimiz araçlarda 300-400 kilometre ortasında menzil imkanı sunuyoruz.’ yorumunu yaptı.

Skoda Transportation iş birliğiyle yeni eserlerin de TEMSA tarafından üretilebileceğine işaret eden Doğancıoğlu, “Skoda Transportation raylı sistemlerde çok büyük deneyimi olan bir şirket. Kısa vadede troleybüs konusunda iş birliğimiz olabilir. Bunların üretimi için TEMSA’nın Adana’daki fabrikası da gerek altyapı gerek bilgi birikimi manasında kâfi donanıma sahip. Tren ve tramvaylar da yeniden nizamlı olarak takip ettiğimiz eser alanları. Bunun yanında Skoda ile kamunun açtığı ihaleleri de yakından takip edeceğiz.” dedi.

TEMSA, geçen aylarda gerçekleşen pay bölümüyle Sabancı Holding – PPF Group paydaşlığı çatısı altında faaliyet göstermeye başladı. Skoda Transportation da bu kümenin çatısı altındaki firmalar ortasında.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

TEMSA Pil Ve Bataryaların Adana’da Üretecek