e
sv

Team İlk DDR5 Destekli RAM Modülünü Duyurdu!

tekno deha 2 e1608139238601 | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Team İlk DDR5 Destekli RAM Modülünü Duyurdu!

Yakın gelecekte DDR4 tipi belleklerin yerine DDR5 belleklerin geçmesi planlanıyor. Yüksek frekans değerlerini düşük gecikme süreleriyle birleştirecek bu teknolojinin üretim aşamasına ne zaman geçeceği büyük bir merakla bekleniyordu. Team Group, yaptığı açıklamada standart DDR 5 ürünleriyle ilgili doğrulama aşamasına geçtiklerini belirtiyor. Bu da yeni nesil bellek teknolojisinde önemli bir adım atıldığına işaret ediyor. 16 GB DDR 5 bellek, şirketin paylaşmış olduğu verilere göre 1.1 voltajda 4800 MHz gibi yüksek bir frekans değerine ulaşabiliyor. Hız aşırtılmış ve modlanmış DDR4 teknolojisine sahip belleklerin bu değerlere ulaşabildiğini düşünürsek ortaya çıkan performans artışı kullanıcıları heyecanlandırmaya yetiyor.

Team

Ayrıca Team Group bu değerlerin sadece bir başlangıç olduğunu belirterek beklentileri arttırdı. Şirket, “Tüketicilerin DDR5 belleklerde hız aşırtma işlemini etkinleştirmesi için BIOS’a girmesine gerek kalmaması bekleniyor. DDR5 belleğin kurulumundan sonra tüketiciler, DDR4’ün hız aşırtma adımı olmaksızın bilgisayarlarını doğrudan başlatabilecek.” şeklinde iddiasını özetliyor. Yani hız aşırtma hakkında tecrübesi veya bilgisi olmayan kullanıcılar bile hız aşırtma yapabilecek, bellekler otomatik hız aşırtma seçeneği açık şekilde gelecek.

Normalde SK Hynix, DDR5 teklnolojisine sahip bellek modüllerini duyuran ilk bellek üreticisi olmuştu. Ancak Team rakibinden erken davranarak anakart üreticilerini de ilgilendiren doğrulama aşamasına geçmiş görünüyor. Bu aşamada Asus, MSI, Gigabyte ve ASRock ile çalışan firmanın ilk ürünlerini önümüzdeki yıl sunması bekleniyor. Son olarak AMD tarafında ZEN 4 mimarisinin, Intel tarafında ise Alder Lake mimarisinin DDR5 bellek kullanan ilk işlemciler olduğunu ekleyelim.

 

Sıradaki içerik:

Team İlk DDR5 Destekli RAM Modülünü Duyurdu!