e
sv

Starlink Avrupa’da Beta Testlerine Başladı

starlink resmen avrupada ingilterede beta testleri basladi DUznqzuz | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Starlink Avrupa’da Beta Testlerine Başladı

Elon Musk’ın uzaydan internet projesi Starlink nihayet Kuzey Amerika’nın dışına çıktı. Business Insider’da yer alan habere nazaran İngiltere’de şu anda beta testleri resmen başlamış durumda. Kimi kullanıcıların uydu setlerini teslim aldığı ve Starlink internetinin keyfini çıkarmaya başladığı belirtiliyor.

Starlink internetin bir ülkede hizmete açılabilmesi için öncelikle söz konusu ülkenin resmi bir müsaade vermesi gerekiyor. İngiltere’de telekomünikasyondan sorumlu Ofcom, SpaceX’e bu müsaadesi sağlamış. Ofcom’dan müsaade alınmasıyla birlikte Starlink artık resmen ülkeye giriş yaparak rakipleriyle rekabet etmeye başlamış durumda.

Starlink’in İngiltere’deki fiyatlarına baktığımızda ise ABD ve Kanada’dakine benzeri tarifelerin uygulandığını görüyoruz. Beta kullanıcılarının, ekipmanları için öncelikle 439 sterlinlik bir fiyat ödemesi gerekmiş. Sonrasında ise aylık 84 sterlin abonelik fiyatı isteniyor.

Kırsal bölgelere yüksek süratli internet teklifi

Starlink fiyatları birinci bakışta elbette epey kıymetli geliyor. Lakin burada dikkat edilmesi gereken nokta, SpaceX’in Starlink’i daha çok internetin olmadığı yahut internetin çok kısıtlı imkanlarla sağlandığı kırsal bölgelere satması. Kırsal alanlarda İngiltere ve ABD üzere ülkelerde bile günümüzde fiber imkanları çok zayıf, 10mbit üzere internet suratları için 100 doların üzerinde fiyatlar isteniyor. Starlink bu manada kırsal alanlarda yaşayanlar için çok büyük bir nimet olacak. Öbür taraftan merkezi bölgelerde oturanlar için genel manasıyla pek mantıklı bir tercih değil.

Starlink Tekno Deha

Business Insider’a konuşan bir beta kullanıcısı, Starlink sayesinde internet suratının 0,5 mbit’ten 85 mbit’e çıktığını söylemiş. Starlink’in şu anda ABD ve Kanada’da devam eden testlerinde de emsal suratlar görülmüştü. Genelde 100-150mbit civarında suratlar bildiriliyor, lakin yer yer 200 mbit’i aşan testler de yapılmış.

Elon Musk geçtiğimiz yaz aylarında yaptığı bir açıklamada Starlink’te gecikme değerlerinin 20ms civarında olacağını söylemişti. Şu anda beta sürecindeki sayılar genelde 40ms civarında, yani değerler Musk’ın tezinden biraz uzak. Lakin Musk vakitle burada değerli gelişmelerin olacağını söylüyor. Ayrıyeten hız değerleri de tekrar artış gösterecek. Elon Musk son olarak Starlink Versiyon 2 uydularıyla birlikte ileride gecikme değerlerinin 10ms’nin bile altına düşebileceğini söz etmişti.

SpaceX şu anda yörüngede 900’den fazla aktif internet uydusuna sahip. Bu uyduların neredeyse tamamı 2020 yılında fırlatılmıştı. SpaceX’in şu anda bu filoyu mümkün olduğunda süratli bir formda genişletmek ve dünya genelinde servis verebilecek hale gelmek istiyor..

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI