e
sv

SSD’lerin Avantajları Nelerdir?

SSD 'lerin Avantajları Nelerdir?
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2021’de bir çok düşük sistemde bile kullanılan SSD(Solide State Disk)’lerin avantajlarını ve çeşitlerini ele alacağız. İsterseniz makalemize geçelim.

SSD’lerin Avantajları Nelerdir?

SSD 'lerin Avantajları Nelerdir?

HDD’lere Göre Hızlılar!

SSD’ler Harddisk’lere göre daha fazla okuma ve yazma hızlarına erişebilirler. Tepki süreleride Harddisk’e göre milisaniyelerden de düşük olan mikrosaniyeye indiği görülmektedir. Bu değerde Harddisk’lerde 10 milisaniyeye kadar çıkmaktadır.

Daha Küçük Boyutlar!

SSD’lerde aynı telefonlar gibi gittikçe küçülüyor. Bu sayede dizüstü bilgisayarların ve konsolların içinde de görebiliyoruz. Asla M.2 2230 boyutlarında bir Harddisk üretilemeyecek ama SSD üretilebiliyor. Buradan yola çıkacak olursak SSD’ler ileriki yıllarda daha da küçülebilirler.

Daha Az Sorun!

Harddisk’lere kıyaslan SSD’lerde daha az arıza görülmektedir bu sayede SSD’lerin tercih edilmesi için bir sebep daha doğuyor. Ayrıca SSD’ler yüksek verimlilik ve dayanıklılık ile de Harddisk’lere göre v eri saklama konusunda daha iyi oldukları söylenebilir. Ayrıca çoğu SSD’lerde hata düzeltme kodu da (Error-Correcting Code/ ECC ) yer almakta.

Ömür!

Harddisk’ler genel olarak ortalama 6-8 yılda ömürlerini doldurmakta ömürlerini doldurmadan öncede Bad Sector adı verilen arızalı bölümler oluşmaya başlamakta. Çeşitli Youtube kanallarına göre de SSD’lerin ömürleri üreticisinin garanti ettiği değerlerin 9-10 katına çıkabilmektedirler.

En Büyük Dezavantajı: Fiyat…

Bu dezavantaj yurtdışında fazla geçerli olmasa da maalesef Türkiye’de bir hayli geçerli. Türkiye piyasasında 120GB boyuta sahip bir SSD, 500GB bir harddisk fiyatına bedel. İsterseniz AKAKÇE üzerinden SSD ve HDD fiyatlarına göz gezdirebilirsiniz.

 

Peki SSD alırken neler dikkat etmelisiniz? Sorunun cevabı bu makalemizde mevcut.

etiketlerETİKETLER