e
sv

SSD Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

TEKNODEHA.COM DSSDDS ssd | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e1

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bildiğiniz üzere bir sürü SSD Marka/Model’i var. Fakat kimileri ya kronik sıkıntılı yahut çok değerli. Bu makalede ise sorularınızın karşılığı bulunmakta.

 

SSD’yi Ne İçin Kullanacaksınız?

SSD’ler ortasında bir kadro farklılıklar olabilir. Burada değerli olan da alacağımız SSD’yi tam olarak nerede kullanacağımızı seçmemizdir.

Katı hâl diskleri üreticileri tarafından birçok sınıfa ayrılmışlardır. Birçok şöyledir:

İş dünyası
Tüketici
Müessesevî ( Enterprise )
Sunucu/Server
İş istasyonları
Bulut bilgi İşlem

SLC, MLC ve TLC Bellek Tipi Nedir?

teknodeha.com bx500 ssd 1 | Tekno Deha

SLC

SLC belleklerin avantajı; bilginizin en yüksek doğruluk hissesiyle okuma-yazmasının sağlanması, okuma-yazma periyodunun (90.000-100.000) fazla ve eserin güçlü olmasıdır. Bu tıp belleğe sahip SSD/USB’ler vs. firma ve kurumlar tarafından ömürleri, doğruluk hisseleri, toplam performansları güzel olduğu için tercih edilmektedirler.

Kullanım alanı:
• Serverlar ve Endüstriyal alanlar üzere ağır okuma/yazma süreçleri için gereklidir.

eMLC

eMLC, MLC‘nin firmalar için performans ve dayanıklılık üzerine optimize edilmiş versiyonudur. Okuma-yazma bölümü 20.000 ila 30.000 ortasındadır. eMLC, SLC flashlara nazaran maliyet olarak avantajlıdır.

MLC

MLC bellekler, bir hücresinde çoklu bit pahası saklayan SSD formlarıdır. SLC Belleklere karşı en büyük avantajı düşük üretim maliyetleridir. Farklı kullanım alanlarında
düşük maliyetinden ötürü çok tanınan olmasına rağmen hücre başına okuma-yazma devranı 10.000 civarındadır.

Kullanım alanları:
• Günlük kolay süreçler yapanlar ve oyun oynayanlar için ülküdür.

TLC

Hücre başına üç bitlik bilgi saklayabilen TLC bellekler firmaların yapmış olduğu en ucuz bellek formlarıdır. TLC belleklerin avantajı, SLC belleklere nazaran çok daha ucuz olmalarıdır. En büyük dezavantajı ise, okuma-yazma evresinin 3.000 ile 5.000 aralığında olmasıdır. Doğal olarak yalnızca günlük süreçler yapanlara yöneliktir ve endüstriyel alanlarda kullanılmamaktadır.

Kullanım alanları:
• Kolay süreçler yapan bilgisayar, ağır web/mail trafiği yapan serverlar, notebook ve tabletler içindir.

 

İhtiyaç Duyduğunuz Kadar Yatırım Yapın

SSD yükseltmesi yapmak isteyen hepsinin ortak dilekleri var: Yüksek performans almak. Ancak burada bir mana karmaşası olduğunu belirtmek lâzım. Zira performans tarafı herkese nazaran farklılık gösteriyor. Türkiye olarak, Solide State Disk(SSD) ile de genel olarak yeni tanışan bir pazar teşkil ettiğimiz için bu bahis üzerinde maalesef şimdi yeteri kadar bilgi sâhibi değiliz. Aslında bu durum tek bizde değil, ABD, Avrupa ve Çin üzere ülkelerin pazarında da o denli, baş karışıklığı oralarda da hâkim. Ancak bilgi ve deneyim noktalarında bizden ilerideler. Kendileri mecmua ve sanal dünyada SSD teknolojisine buna mahsus eğilmekteler.

Ev Kullanıcıları
Haber okur, forumları gezer, Sohbet eder, görüntü izler, müzik dinler. Orta sıra oyun oynar, ofis evraklarını denetim eder, ödevlerini yapar. Lâzım olursa grafik dizaynıyla ve yazılımla ilgilenir. Kısaca işleri genel olarak hafif olanlardan ibarettir. Bu türlü kullanıcılara olağan SATA III(3) arayüzüne sahip bir SSD kâfi. TLC tipi NAND bellekler bu küme için kafidir.

Oyuncular/Gamerlar
Vakitlerinin bir birçoklarını oyunda geçirirler, bu küme için kıymetli olansa oyun açılma ve yüklenme mühletinin kısa olmasıdır. SATA III(3) arayüzüne sahip SSD bu küme için kafidir. Kapasite tercîhinide kendileri yapmalıdırlar zira herkesin oynadığı oyunlar farklı. TLC tipi NAND bellekler bu küme için kafidir.

İş Dünyası
Ve geldik en kıymetlisine. Oyun imalcileri, 7/24 render alan vs. için sürat çok kıymetli bir konudur. Bu küme için yüksek performanslı Nvme M2 SSD önerebiliriz. NAND Flash bellek olarak 3D NAND tipi bellekleri tavsiye ediyoruz.

4K Öteki Bir Değişle RND4K Q32T16

SSD

Makalede geçen uygulamaların performansı dataya sıralı değildir, Rastgele bir halde erişim sağlayan programlardır. 4K olarak söz ettiğimiz rastgele erişim başarısı, bir SSD’nin performansı hakkında kesin bilgi getirmedeki öncelik olmalıdır.

 

Benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

SSD Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?