e
sv

Spotify’dan kullanıcıların ruh haline nazaran teklifler

spotifydan kullanicilarin ruh haline nazaran teklifler YzP58E8g | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Spotify kullanıcılarının ruh haline nazaran müzik önerisi sunmak için yeni bir patent aldı. Yeni Spotify patenti için ayrıntılara bakıldığında enteresan kimi bahis başlıkları bulunuyor. Spotify, tavsiyelerini geliştirmek için duygusal durum, cinsiyet, yaş ve aksan üzere değişkenleri izlemeyi planlıyor.

Yeni Spotify patenti kullanıcılara daha düzgün öneleri sunmayı içeriyor

Music Business Worldwide raporlarına nazaran Spotify, kullanıcıların konuşma ve art plan gürültülerinin kayıtlarını kullanarak ne çeşit müzikleri dinlemek istediğini kestirim edecek bir algoritma geliştiriyor. Bu teknolojinin patentini aldığını duyuran raporlarda, müracaatın 2018 yılında yapıldığı 12 Ocak 2021 tarihinde ise onaylandığı belirtiliyor.

Patent, kullanıcının sesinden ‘tonlama, vurgu, ritim ve gibisi konuşma seslerinden‘ çıkarım yapılmasını sağlıyor. Kelam konusu algoritma birebir vakitte duygusal durum, cinsiyet, yaş, aksan ve hatta etraf sesleri üzere bilgileri işlemeye odaklanıyor.

Kullanıcıların yalnız mı yoksa yanında birilerinin mi olduğunu da tespit edebilecek bu algoritmanın, ses kaydına dayalı olarak tanımlama yapabilmek için konuşma tanımayı kullanabileceği söyleniyor.

Spotify ’dan kullanıcıların ruh haline nazaran teklifler

Bir kullanıcının pozisyonunu yahut yaşını bilmek, muhtemelen Spotify’ın mevcut kullanıcılarının bulundukları bölgelerde bilhassa tanınan olan müzikleri dinlemesini de sağlayabilir.

Şu an için Spotify’ın bu özelliği taşınabilir ya da masaüstü uygulamasında nasıl kullanacağı bilinmiyor olsa da tartışmaları beraberinde getirebilir üzere duruyor. Çünkü data ihlalı ve güvenliği konusunda bu kadar kuşku varken bir uygulamanın kullanıcısının bilgilerini alenen toplaması reaksiyon çekebilir.

Bir Spotify sözcüsüne göreyse şirket, bu patent üzere yüzlerce müracaat yapıyor. Gelecekteki kimi projelerde kelam konusu patenti görebiliriz ya da göremeyebiliriz. Bu patentlerin birden fazla hayata geçirelen eserlerde yer almıyor ve Spotify’ın da yeni patentinin akıbeti şu anda belirli değil.

Bunun yanında Apple Music’te halihazırda kullanıcıların ruh hallerine nazaran arama yapılmasına imkan sağlanıyor.

 

Benzer makaleler için: teknodeha.com

 

etiketlerETİKETLER