e
sv

Speedtest, Türkiye İnternetinin 2020’deki Enlerini Belirledi

speedtest turkiye internetinin 2020deki enlerini belirledi KQatYUVm | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Speedtest, Türkiye İnternetinin 2020’deki Enlerini Belirledi

Kullandığımız internet ister taşınabilir ister geniş bant olsun, süratimizi ölçmek için uğradığımız birinci site Speedtest.net oluyor. Bu hususta en çok ziyaret edilen site pozisyonunda olan Speedtest, internet suratlarıyla ilgili bilgi toplayarak veritabanı oluşturabiliyor.

Şirket, her yıl küresel ve ülkeler bazında dataları paylaşarak, internet teknolojilerinin gelişimini ve internet suratlarının yıllara nazaran durumunu ortaya koyuyor.

Speedtest, Türkiye’de 2019’dan 2020’ye kadar yapılan sürat testlerinden oluşan datalarla ilgili grafiklerini paylaştı. Bu bilgilerle, 1 yıl boyunca ortalama suratları ve gecikme bedellerini görebiliyoruz.

Türkiye’nin 2019 – 2020 Ortası Taşınabilir Ağ yüzdeleri

Türkiye, taşınabilir ağ teknolojisi trendini yakından takip eden sayılı ülkelerden biri. Bu noktada gelişmiş ülkelerle benzeri müddetlerde LTE yani 4.5G (4G) teknolojisine geçen ülkemiz, sabit geniş bant internet suratlarına oranla genel olarak daha uygun suratlar sunuyor.

 

Aralık 2019 ve Aralık 2020 ortasını pahalandıran Speedtest, Türkiye’nin taşınabilir ağ suratının Aralık 2020’de 34.79 Mbps indirme ve 14.57 Mbps yükleme sunduğunu gösteriyor. İndirme suratı evvelki yıla nazaran artış gösterirken (0.21 Mbps), yükleme suratı maalesef düşmüş (1.18 Mbps). Gecikme kıymeti ise 31 ms seviyesinden 27 ms seviyesine inmiş.

Son olarak, ülkemizin geçen yıla oranla 3 sıra gerileyerek küresel olarak 61. sıraya yerleştiğini belirtelim.

Türkiye’nin 2019 – 2020 Ortası Geniş Bant yüzdeleri

Ülkemiz taşınabilir ağ trendlerini takip etse de, fiber altyapı bakımından hala yetersiz durumda. Maalesef DSL tabanlı internet kullanan kullanıcıların ödediği fiyatlar, erişebildikleri suratlara oranla epey tutarsız. Bu durum suratları aşağıya çeken temel sebep olsa da, verilen hizmet kalitesi de kıymetli bir etken.

turkiye genis bant internet hizlari | Tekno Deha
turkiye genis bant internet hizlari | Tekno Deha

Yeniden Aralık 2019 ve Aralık 2020 ortasını kıymetlendiren Speedtest, sabit geniş bant (DSL, Fiber vs.) internet suratlarıyla ilgili de bir tablo paylaştı. Şirket, Aralık 2020’de ülkemizin ortalama 28.89 Mbps indirme suratına, 8.01 Mbps ise yükleme suratına ulaştığını gösteriyor. Geniş bant internet suratlarımız, taşınabilir ağ suratlarına nazaran artış göstermiş olsa da, bu artışın dengeli olmadığını belirtelim. İndirme suratı evvelki yıla oranla ortalama 2.94 Mbps, yükleme suratı ise ortalama 0.24 Mbps artsa da, küresel sıralamamız değişmiyor.

Tablodaki ani artış ve düşüş ise, pandemi devrinin başında operatörlerin kısa müddetliğine internet suratlarını artırmasından kaynaklanıyor.

2020’nin 4. Çeyreğinde Taşınabilir Operatörlerin yüzdeleri

Speedtest, Türkiye’nin taşınabilir ağ operatörlerinin suratlarını da kıymetlendirdi. Şirketin paylaştığı birinci tabloda operatörlerin ortalama suratları yer alıyor.

turkiye mobil ag operatorleri | Tekno Deha
turkiye mobil ag operatorleri | Tekno Deha

Turkcell, Speedtest’e nazaran ülkemizdeki en düzgün performansı veren operatör olurken, Vodafone ise en düşük performansı veren operatör olarak gösterilmiş. 2020’nin 4 çeyreğindeki performansıyla liderliği sırtlanan Turkcell ortalama 41.98 Mbps, ikinci olan Türk Telekom ortalama 39.30 Mbps, üçüncü olan Vodafone ise ortalama 25.01 Mbps sürat sağlayabilmiş.

İnternet suratlarında Turkcell liderliğini ilan etse de, iş gecikme bedellerine gelince liste bilakis dönüyor.

turkiye mobil ag operatorleri 1 | Tekno Deha
turkiye mobil ag operatorleri 1 | Tekno Deha

Gecikme mühleti, internet kullanım tecrübesini taşınabilir ağda da geniş bantta da epey etkiliyor. Bu bahiste ülkemizde en başarılı olan operatörler ise ortalama 26 ms ile Türk Telekom ve Vodafone. Turkcell ise ortalama 29 ms ile geriden takip ediyor.

Operatörlerin Performans Tutarlılığı

Operatörlerin sunduğu hizmetlerin tutarlılığı da bir o kadar kıymetli. Bu hususta da bir kıymetlendirme yapan Speedtest, sonuçları tekrar bizimle paylaşıyor.

turkiye operator internet tutarliligi | Tekno Deha
turkiye operator internet tutarliligi | Tekno Deha

Turkcell, 2020’nin 4. çeyreğinde %92 ile ülkemizin en dengeli şirketi olurken, onu Türk Telekom %91.5 ile takip ediyor. Vodafone ise %88.4 ile üçüncü pozisyonda. Speedtest, bu ölçümlerin en az 5 Mbps indirme ve 1 Mbps yükleme suratı baz alınarak ölçüldüğünü belirtiyor.

LTE – 4.5G Yaygınlığı

Birinci olarak Nisan 2016’da 4.5G ile tanışan ülkemiz, kullanılan aygıtların da desteklemeye başlamasıyla birlikte yaygın olarak LTE yani 4.5G teknolojisini kullanıyor.

turkiye operator 4.5g yayginligi | Tekno Deha
turkiye operator 4.5g yayginligi | Tekno Deha

Mevcut 3G baz istasyonlarının da bu teknolojiyi takviyeler halde güncellenmesiyle, 4.5G hayatımızın bir modülü olmuş durumda. Bu noktada 4.5G kullanılabilirliğini de ölçen Speedtest, 2020’nin 4. çeyreğinde Vodafone’un %93 ile en yaygın 4.5G ağına sahip olduğunu gösteriyor. Vodafone’u %90.3 ile Turkcell, %79.6 ile de Türk Telekom takip ediyor.

Akıllı Telefon Markalarına Nazaran Ortalama Taşınabilir Ağ İnternet yüzdeleri

Kelam konusu taşınabilir ağlar olduğunda, operatörler kadar kullandığımız aygıtlar da kıymetli. İki farklı aygıt ile birebir pozisyonda farklı ölçüm sonucunun çıkması da mümkün. Bunun temel sebebi, kullanılan ağ modemlerinin desteklediği frekans, münasebetiyle hızlar…

Akilli Telefon Markalarinin Ortalama Internet Hizlari | Tekno Deha
Akilli Telefon Markalarinin Ortalama Internet Hizlari | Tekno Deha

Apple, taşınabilir ağ suratlarında kullandığı taşınabilir ağ modemi ve antenleri sayesinde en yüksek suratlara erişen marka pozisyonunda. Şirketi Samsung, Oppo, Huawei ve Xiaomi takip ediyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, Apple’ın sadece üst düzey aygıtlar üretmesi. Çünkü tablodaki öbür markaların giriş ve orta düzey aygıtlarının, ortalama suratlarını etkilediği aşikar.

Kentlere Nazaran Ortalama Taşınabilir Ağ İnternet yüzdeleri

Speedtest, 2020’nin 4. çeyreğinin en süratli taşınabilir ağ kullanan kentlerini de belirledi.

Sehirlere Gore Ortalama Mobil Ag Internet Hizlari | Tekno Deha
Sehirlere Gore Ortalama Mobil Ag Internet Hizlari | Tekno Deha

Ülkemizde İstanbul en kalabalık kent olmasına karşın listenin başında yer alıyor. Kestirim edebileceğiniz üzere liste başka iki metropol kent olan Ankara ve İzmir ile devam ediyor. Bunları ise Adana ve Bursa takip ediyor. Kentlerin ortalama gecikme bedelleri ise 25 ile 26 ms ortasında.

Türkiye’de internetin geleceği nasıl şekillenecek?

Ülkemizin küresel sıralamada epey geride olması, yetersiz altyapıdan çok internet tarifelerinin fahiş fiyatları. Bütçesine nazaran tarife seçmek zorunda kalan müşterilerin, internet sağlayıcıların ve operatörlerin bu hususta adım atmasını beklemekten öbür dermanı yok.

Fiber altyapının yaygınlaşmaya başladığı bu periyotta, sağlayıcıların da iş birliğine gidip ortak altyapı kullanmayı yaygınlaştırması bir nebze yararlı olabilir. Lakin hala DSL tabanlı internet altyapıların yaygın olduğunu düşündüğümüzde, önümüzde sonunu kestiremediğimiz bir süreç var.

 

Benzer makaleler için: teknodeha.com

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Speedtest, Türkiye İnternetinin 2020’deki Enlerini Belirledi