e
sv

Sonunda oldu: MediaTek Taşınabilir Yonga Pazarının Lideri

sonunda oldu mediatek tasinabilir yonga pazarinin baskani OqLkZy2d | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sonunda oldu: MediaTek Taşınabilir Yonga Pazarının Lideri

Yaşadığı aksiliklere ve kayıplara karşın yatırımlarına devam ederek yarıştan kopmayan Tayvanlı MediaTek nihayet amacına ulaştı. Taşınabilir yonga pazarında rakibi Qualcomm’u geçerek bu alanda lider olmayı başardı.

Yeni yıldız MediaTek

90’lı yılların sonundan bu yana yonga tasarlayan MediaTek özellikle 2012 yılı ve sonrasında dikkat çekmeye başladı. Tablet için birinci Big.Little yongası, ilk gerçek 8 çekirdekli yonga, ilk 3 kümeli yonga ve ilk 10 çekirdekli yonga unvanları MediaTek’e ait.

Orta düzeyde performans odaklı telefonları hedefleyen MediaTek; 10 çekirdekli Helio X20 yonga seti ile hayal kırıklığı yaşadı ve Qualcomm’un önemli atılımları sonrasında pazar hissesinde sıkıntıya girdi.

Helio A ve Helio P verimlilik odaklı orta düzey yongaları ile yavaş yavaş kendisini tekrar büyütmeye başlayan MediaTek; Helio G serisi ile bunu destekledi. Asıl çıkışı ise 5G modem entegre ettiği Dimensity serisi ile oldu.

Giriş ve orta üst düzey ortasında geniş bir yelpaze açan Dimensity serisi bilhassa Hindistan ve Çin’de geniş bir alan buldu. Huawei Kirin yonga setinin ambargo nedeniyle zayıflaması bunda etkili oldu.

MediaTek

Yavaş ama istikrarlı yükseliş bu yılın üçüncü çeyreğinde liderlik ile taçlandı. Yaklaşık 100 milyon taşınabilir yonga sevkiyatı gerçekleştiren MediaTek, 96 milyon civarında satış yapan Qualcomm’u ilk defa geride bıraktı.

Bu çeyrekte yaklaşık olarak 330 milyon civarında taşınabilir yonga sevkiyatı yapıldığı iddia ediliyor.  Samsung, Kirin ve Apple ise 39 milyon civarında satış ile yüzde 12’şer hissede kalmış.

5G tarafında ise yüzde 17 civarında bir hisse mevcut. Yani 56 milyon civarında 5G entegre yonga seti sevkiyatı olmuş diyebiliriz. Bu sayı içerisinde Qualcomm yüzde 39 ile önder. Son periyottaki Snapdragon G serisi yonga setleri Qualcomm’u 5G pazarında öne çıkarıyor.

Bundan sonra taşınabilir yonga seti pazarında 5G trendinin kilit rol oynayacağı düşünülüyor. Bilhassa orta ve giriş düzeyindeki segmentte çok büyük bir tüketici kitlesi mevcut ve buraya yeterli oynayanlar kazanacak.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI