e
sv

Son dakika: Google’dan Android açıklaması!

Rekabet Kurulu ile Anlasamayan Google | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rekabet Kurumu ile anlaşamayan Google resmi bir açıklama paylaştı. Android işletim sisteminin sonu ne olacak? Lisans anlaşması ve Android’in Türkiye’deki devamlılığı tehlikede mi? Detaylar burada.

Son dakika: Google'dan Android açıklaması!

Küresel teknoloji şirketi Google, iş ortaklarını, “Türkiyede yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda” olduğu doğrultusunda bilgilendirdiklerini açıkladı.

Google’dan yapılan açıklamada, 2007 yılında Androidi birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere. açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladıkları anımsatıldığı ve “O günden bu yana. Androide milyarlarca dolar yatırım yaptığımız gibi. dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk” denildi.

Google açıklamasında, “Androide olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, çünkü telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz” denildi ve Türkiye’deki gelişmelere ilişkin şu bilgigler verildi:

“Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi, aynı zamanda bizimkilerin yanında rakip uygulamaları da yüklemekte özgürdür.

“Bu da bizim ancak uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler yerine bizim uygulamaları tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz anlamına geliyor.

“Bugün, Türkiyede milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor.

“Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiyedeki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

“Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonra Ağustos ayında. yine Rekabet Kurumunca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik.

“Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde. Googleın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu.

Rekabet Kurulunun Tutumu

“Ancak, Kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterince uygun olmadığı ve Türkiyede bu anlaşmalarla faaliyet gösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi.

“Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz.

“Bu çerçevede, Türkiyede hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından. iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiyede yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.

“Bu, Türkiyede yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor.

“Halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek.

“Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Googleın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek.

“Bu durumun Türkiyedeki kullanıcılar. üreticiler uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor. Bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.”

Bunun gibi daha birçok makale için TEKNODEHA

Google.com

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.