e
sv

Soğuk havalarda egzersiz yapmak yağ yakımını artırabilir

arastirmalara nazaran soguk havalarda egzersi yakmak yag yakimini artirabilir EGk3u51b | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Soğuk havalarda egzersiz yapmak yağ yakımını artırabilir

İdmanın genel sağlık ve yağ yakımı üzerindeki etkilerinin bilinmesine karşın idman ortamının da bu durumlara tesir ettiği düşünülüyor. Canada’s Laurentian University kurumu araştırmacıları yüksek yoğunluklu aralıklı idman ( HIIT ) olarak isimlendirilen, kısa ve ağır antrenman dönemlerinin uzun ve daha düşük yoğunluğa sahip idman dönemleriyle kombine edildiği antrenman çeşidine odaklandı.

Yapılan çalışmalarda ‘’rekraksiyonel olarak aktif’’ 11 fazla kilolu beşere odaklanıldı ve bahsi geçen deneklere 1 hafta aralıklarla 2 hafta boyunca HIIT programı uygulandı. Denek kümelerinden birincisi idmanlarını 21°C ortamda yürütürken öbür kümenin 0°C’de antrenman yaptığı kaydedildi.

Soğuk ortam

Soğuk havalarda egzersiz yakmak yağ yakımını artırabilir

Standart antrenman programı uygulayan ve uyumadan evvel destek alan kümelerin idmanın sonraki günü yüksek yağlı diyetle beslendiği belirtilmekle birlikte iştirakçilerin antrenman sırasında beden sıcaklıkları, kalp suratları, oksijen parametreleri, glukoz, CO2 seviyeleri üzere parametreler de kayıt edildi. Ayrıyeten lipidlerin oksidasyonunun ölçümü için de iştirakçilerin kan örnekleri alındı.

Yapılan incelemeler sonucunda soğuk sıcaklarlarda antrenman yapan bireylerin lipid oksidasyonunun olağan sıcaklıkta idman yapan bireylere oranla %358 oranında daha fazla olduğu tespit edildi. Yeni araştırmadaki sayılar epey yüksek olmasına karşın gerek denek sayısının azlığı gerek de antrenman sayısının azlığı sebebiyle bahsi geçen durumun uzun periyottaki tesirlerini şu an için kestirmek güç lakin yeni çalışma bu alanda yapılan kısıtlı çalışmalardan birini oluşturuyor.

Yeni araştırma Journal of Applied Physiology isimli mecmuada yayımlandı.

Kaynakçahttps://journals.physiology.org/doi/abs/10.1152/japplphysiol.00384.2020?utm_source=JAPPL&utm_medium=PressRelease&utm_campaign=12.22.2020&https://www.physiology.org/detail/news/2020/12/22/cold-weather-may-help-burn-more-fat-during-exercise?SSO=Y

“Soğuk havalarda egzersiz yakmak yağ yakımını artırabilir” başlıklı makalemizin sonuna geldik…

Emsal makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI