e
sv

Snapdragon 8xx serisinin tarihi gelişimi ve değişimi

snapdragon 8xx serisinin tarihi gelisimi ve degisimi lwZi4Omu | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Snapdragon 8xx serisinin tarihi gelişimi ve değişimi

Taşınabilir işlemci dizaynında ve kablosuz telekomünikasyon sanayisinde kıymetli bir hisseye sahip olan Qualcomm, taşınabilir işlemci alanındaki en donanımlı sınıfını oluşturan Snapdragon 8xx serisi ile amiral gemisi akıllı telefonlara güç veriyor.

Snapdragon 800 ile yeni bir devir başlıyor

Snapdragon 8xx ailesinin birinci üyesi olan Snapdragon 800 modeli 2013 yılında karşımıza çıktı. S4 Pro ve Snapdragon 600’ün devam niteliği taşıyan bu modelin yeni bir serinin birinci üyesi olması ve sunduğu özellikler çerçevesinde bu modeli kıymetli kılan ögeler ortasında yer alıyordu.

Snapdragon 8xx serisinin tarihi gelişimi ve değişimi

Qualcomm tarafından özelleştirilmiş Krait 400 mimarisine sahip 4 çekirdekli 2,26GHz frekans suratında çalışan Snapdragon 800’e 450MHz suratında çalışan Adreno 330 grafik süreç ünitesi eşlik ediyor. Bilhassa grafik süreç ünitesinde bulunan Adreno 330, Snapdragon 600’de bulunan Adreno 320’ye nazaran yüzde 50 performans artışı sağlıyordu. 28nm  Snapdragon 800, 2K ekran takviyesi, Blutetooth 4.0, Quick Charge 2.0, 4K 30FPS görüntü kaydı imkanını da beraberinde getirmişti.

MediaTek rekabete dünyanın birinci 8 gerçek çekirdekli işlemci modeli ile ortak oluyor

Birebir periyot MediaTek cephesi ise ARM Cortex-A7 tabanlı MT6592 isimli dünyanın birinci taşınabilir 8 çekirdekli işlemcisi ile rekabete ortak oldu. 1,7GHz ile 2,0GHz ortası frekans düzeylerinde eş vakitli çalışan 8 çekirdekli mimari, taşınabilir işlemcilerin gelişimine yönelik yeni bir boyut katacağı formunda yorumlanıyordu. ARM’ın Cortex-A7 tasarımı ve 28nm üretim teknolojisiyle geliştirilen model, grafik süreç ünitesi tarafında 700MHz frekans düzeyinde çalışan Mali-450 MP4 ile güçlendirildi.

Snapdragon 8xx serisinin tarihi gelişimi ve değişimi

Dünyanın birinci 8 gerçek çekirdekli taşınabilir işlemci unvanını MT6592 modeliyle eline alan MediaTek, bu durumu periyodun akıllı telefon üreticileri tarafından âlâ bir pazarlama argümanı olarak kullanılmasını sağlamış ve bölümde 8 çekirdek kavramının popülerliğini arttırıcı bir ayrıntı olmuştu. Qualcomm tarafı ise MediaTek’in çoklu çekirdek dizaynının tersine tekil çekirdek performansına odaklı bir siyaset izliyordu. Bu siyaset kapsamında ARM’ın hazır dizaynlarından fazla Krait ismindeki özelleştirilmiş çekirdek dizaynı ile fark yaratmayı amaçlıyordu.

Qualcomm, Snapdragon 801 platformunu tanıtıyor

2013 yılının sonlarına geldiğimizde ise  801 modeli bizleri karşıladı. 801 serisi AA,AB ve AC olmak üzere 3 farklı model biçiminde tanıtıldı. Üretim süreci ve mimarisi 800 ile tıpkı olan modelde yalnızca CPU ve GPU frekans düzeylerinde ufak farklılıklar mevcut. 801’de çekirdekler 2,5GHz frekans düzeyine ulaşabiliyorken, grafik süreç ünitesinde ise 578MHz düzeyinde süreç görüyor. Tıpkı vakitte bu model, Android ekosistemi içerisinde bulunan Sony, HTC, LG, Samsung üzere markaların amiral gemisi aygıtlarında uzunluk göstermişti.

Benzer makaleler için: teknodeha.com

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Snapdragon 8xx serisinin tarihi gelişimi ve değişimi