e
sv

Şimdi Nvidia ve AMD Düşünsün! Intel Iris Xe Ekran Kartları!

Nvidia ve AMD Tedirgin Iste Intel Iris Xe Ekran Kartlari | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Şimdi NVIDIA ve AMD düşünsün! Intel Yeni Iris Xe Kartlarını Tanıttı!

Intel, geçtiğimiz aylarda tanıtılan Iris Xe GPU’larını duyurdu. Şu an için fiyatı muamma olan ekran kartları, ASUS gibi iş ortakları aracılığıyla piyasaya çıkacak. Yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyan oyunları (AAA) çalıştıramayan kartlar, daha çok ofis için kullanılabilecek.

Intel, 2020’nin son aylarında “Iris Xe” olarak duyurduğu dizüstü bilgisayar için olan GPU’larını tanıtmıştı. Günlük kullanım için yeterli güce sahip olan GPU’lar, uygun fiyatlı dizüstü bilgisayar arayanlara iyi bir seçenek olmuştu. Intel şimdi, bu GPU’ların masaüstü bilgisayarlar için tasarlanan kartlarını tanıttı. Intel’in yeni ekran kartları, ASUS başta olmak üzere diğer iş ortakları vasıtasıyla raflarda yerini alacak.

Iris Xe ekran kartları, HDR ve yapay zeka desteği ile gelecek. 4K çözünürlük desteği sunacak ekran kartları, AV1 kodeklerinin çözülmesini sağlayacak 4 GB video belleğine sahip olacak. Adaptive Sync desteğine de sahip olan ekran kartları, 144 Hz gibi yüksek hızlı monitör kullanan tüketicilerin de işine yaracak. Kullanıcılar, yırtılma gibi can sıkıcı sorunlarla karşılaşmayacaklar.

Daha iyi bir PC deneyimi sunacak

Intel’in masaüstü bilgisayarlar için tasarladığı Iris Xe ekran kartları, masaüstü bilgisayarların performansını artıracak. Ancak kullanıcılar, bu ekran kartlarıyla günümüzün gelişmiş yani AAA oyunlarını oynayamayacaklar. Bu ekran kartları daha çok, sorunsuzca iş, ev, ofis ve video izlemek isteyen kullanıcıların işine yarayacak gibi görünüyor. Intel, henüz bu ekran kartlarına dair bir fiyatlandırmada bulunmadı.

Ancak şunu unutmayalım ki Intel’in yeni Iris Xe ekran kartları, NVIDIA ve AMD gibi sektör liderlerinin ekran kartlarıyla yarışabilecek düzeyde değil. Ancak şirket, bu konuyla ilgili çalışmalarına son hız devam ediyor. Bu bağlamda Xe-HPG mimarisi üzerinde çalışmalarına devam eden Intel, ilerleyen zamanlarda çok daha güçlü ekran kartları üretebilecek kapasiteyi elde edecek. Intel, eğer bu süreci iyi yönetebilir ve gerçekten de güçlü ekran kartları piyasaya sürerse, 2021 yılının sonunda NVIDIA ve AMD’ye rakip olabilir.

Benzer makaleler için buraya tıklayın.