e
sv

Signal Kullanım Rehberi!

signal nedir nasil kullanilir pVHrFXN1 | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Signal nedir?

Signal’in kökeni Whisper Systems isimli bir şirketin 2010 yılında TextSecure ve RedPhone isimli iki “mesaj şifreleme” uygulamasına dayanıyor. 2011 yılında uygulamaların Twitter tarafından satın alınmasıyla birlikte fiyatsız halde açık kaynaklı yazılım olarak piyasaya sürüldüğü biliniyor. 2013 yılında Whisper Systems’ın kurucularından Moxie Marlinspike, Twitter’dan ayrıldı.

signal nedir | Tekno Deha

Marlinspike, Open Whisper Systems isminde öbür bir şirket kurdu. Yeni teşebbüsünde hala TextSecure ve RedPhone’u geliştirmeye devam ederken, 2014 yılında, iki uygulamayı Signal ismi altında birleştireceği açıklandı. Tarihler 2018 yılını gösterdiğinde Marlinspike ve Whatsapp’ın kurucu ortağı Brian Acton; uygulamanın geliştirilmesine devam etmek, fiyatsız ve açık kaynaklı yazılım olarak kalmasını sağlamak için kâr hedefi gütmeyen Signal Foundation’u kurdu. Şirketin gayesinin “ifade özgürlüğünü koruyan ve inançlı global bağlantı sağlayan açık kaynaklı zımnilik teknolojisi geliştirmek” olması, kullanıcıların ilgisini çeken bir öbür faktör oldu.

Nasıl çalışır? Sağlam mi? 

Signal, kullanıcılar ortasında şifreli uçtan uca irtibat sağlamak için kendi açık kaynaklı Signal protokolünü kullanır. Protokol; iletiler, küme sohbetleri, sesli bildiriler, fotoğraflar ve görüntüleri şifrelenmiş biçimde meblağ. Ayrıyeten şifreli sesli ve imajlı aramaları da Signal uygulaması desteklemektedir. Ekim 2020’de Signal Foundation, iPad ve PC uygulamaları için de resmi olarak sesli ve imajlı aramalar eklediğini duyurdu.

Uygulamanın yaratıcıları, sırf Signal bildirilerinin şifrelenmediğini, tıpkı vakitte bu iletilerdeki tüm meta datalarının de gizlendiğini sav ediyor. Bir diğer deyişle, birileriyle uygulama üzerinden sohbet ediyorsanız, sırf iletilerinizi gönderdiğiniz kişi görebilir. Uygulamanın yaratıcısının bile ulaşamadığı argüman ediliyor.

Ayrıyeten, uygulamanın geliştiricisi kâr emeli gütmeyen bir şirket olduğundan, bilgileri satmak için rastgele bir mali teşvikleri de bulunmamaktadır. Uygulamada reklam dahi bulunmamaktadır. Ek olarak, açık kaynaklı bir yazılım olduğundan, herkes geliştirilmesine katkıda bulunabilir. Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey üzere birçok ünlü ismin de uygulamanın destekçilerinden olduğu biliniyor.

Signal nasıl kullanılır? Hangi platformlarda kullanılabilir? 

Uygulama iOS, Android ve PC’lerde fiyatsız olarak kullanılabilir. Uygulamayı App Store ya da Play Store aracılığıyla edindikten sonrası hayli kolay. Signal, rahat, reklamsız ve kolay arayüzü ile birlikte sizi karşılayacaktır.

Tıpkı Whatsapp üzere, telefon numarası üstünden çalışan bu uygulama sayesinde rehberinizdeki uygulamayı kullanan herkesle mesajlaşabilir, kümeler kurabilir, sesli ve manzaralı görüşebilirsiniz.

Uygulama aracılığıyla yazılı, sesli, görüntülü mesajlar gönderebilir, GIFler ve belgeler paylaşabilirsiniz. Kendi çıkartma paketlerinizi de oluşturabilirsiniz. Hatta çıkartmaların bile şifreli olarak depolandığını da belirtmek isteriz.

Signal

Uygulmada kullanıma açık şifreli olmayan hiçbir etken olduğu söylenemez. Sesli, imajlı, yazılı mesajlardan, GIF, hatta çıkartmalarınıza kadar her şey şifreli. Bu da Signal’in, Whatsapp krizinin yaşandığı şu vakitlerde elmas pahasında bir uygulama olduğunu ortaya koyuyor. Pekala ya siz Signal kullanmaya başlayacak mısınız?

Benzer makaleler için: teknodeha.com

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI