e
sv

Scroll Lock Nedir, Ne İşe Yarar?

scroll lock nedir ne ise yarar tekno deha | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Scroll Lock Nedir, Ne İşe Yarar?

Tarihte ilk kez IBM (International Business Machines) tarafından keşfedilen ve kısa zaman içerisinde klavye standartları arasında kendine yer bulan bu tuş günümüzdeki yeni klavyelerde yer almıyor. Klavye üzerinde çoğunlukla Pause (Durdurma) tuşunun yanında bulunan Scroll Lock tuşu, eski tür klavyelerde aktif veya pasif olduğunu belirtmek amacıyla da led ışıkla beraber kullanılıyor. Scroll Lock tuşu uzun olması sebebiyle bazı klavyelerde ScLk, ScrLk veya Slk şeklinde de bulunabilir.

Scroll Lock Nedir, Ne İşe Yarar?

Scroll Lock Ne İşe Yarar?

Bu tuş artık pek fazla kullanılmadığı gibi eskiye oranla bu tuşu destekleyen yazılım sayısı da oldukça düşük. Eski dönemlerde bu tuş sayesinde ekranın alt kısımlarında buton kullanmadan ilerleme imkanımız bulunuyordu. Ancak günümüzde yüksek oranda grafik tabanlı işletim sistemleri kullanıldığı için ve genellikle klavye yerine farelerin ortasında bulunan tekerlek tuşu yer aldığı için bu özellik çok nadir kullanılmaktadır.

Scroll Lock Nedir, Ne İşe Yarar?

Hala eski tip bir bilgisayara ve işletim sistemine sahipseniz bu tuş duruma bağlı olarak çok işinize yarayabilir. Yeni nesil bir bilgisayara ve işletim sistemine sahip olsanız bile ileride bu tür bir bilgi oldukça işinize yarayabilir.

Scroll Lock Nedir, Ne İşe Yarar?

Scroll Lock tuşunun ne olduğundan ve ne işe yaradığından bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin günümüzde pek fazla kullanılmayan bu tuş hakkındaki görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.