e
sv

SATA SSD Önerisi

sata 3 teknodeha.com | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilgisayara SATA SSD almak isteyenler için bir SATA SSD önerisi oluşturduk. Gelin, birlikte inceleyelim.

SATA Nedir?

SATA SSD Önerisi

İlk önce SSD nedir öğrenmekte yarar var. Katı hal sürücüsü (İngilizce: Solid-state drive, SSD), bilgisayar depolama hiyerarşisinde ikincil depolama sistemi olarak işlev gören, verileri kalıcı olarak depolamak için tümleşik devre tertibatlarını kullanan bir veri depolama aygıtı. Bir diğer tanımıyla, çeşitli biçimlerde görünen ve bilgileri depolamak için farklı bir yola başvuran cihaz. Elektromekanik sürücülerle karşılaştırıldığında SSD’ler, tipik fiziksel darbelere daha dayanıklıdır, sessiz çalışır, daha hızlı erişim ve daha düşük gecikme süresine sahiptir.

SATA Nedir?

 

SSD’ler verileri yarı iletken hücrelerde depolar. 2019 itibariyla hücreler, 1 ila 4 bit arasında veri içerebilir. SSD depolama aygıtlarının özellikleri, her hücrede depolanan bit sayısına göre farklılık gösterir; tek bitli hücreler (“SLC”), genellikle 2 ila 3 bit ile karşılaştırıldığında en güvenilir, dayanıklı, hızlı, ve pahalı bir tiptir. Mekanik bir sabit diskin maksimum yazma hızı 150 MB/s iken SSD’de bu hız 560 MB/s’dir. SSD’lerin çalışma mantığı Rastgele Erişilebilir Bellek (RAM)’ler ile aynıdır. Veri yolları her mikroçipe paralel bağlanarak istenilen bilgiye eş zamanlı olarak erişilebilir. Bu nedenle SSD’ler çok yüksek hızlara erişebilir.

 

1.Samsung 870 QVO

sata 3 teknodeha.com | Tekno Deha

Listemizin ilk sırasında Samsung 870 QVO var. 1, 2, 4 ve 8 TB seçeneği mevcuttur. 560 MB/s okuma ve 530 MB/s yazma değerine sahiptir. Samsung V-NAND 4-bit MLC (QLC) NAND yapısına sahiptir. Yazılım tarafında Samsung Magician kullanılmaktadır. Son olarak ise Samsung MKX kontrolcü kullanılır.

 

2.Samsung 870 EVO

SATA SSD Önerisi

Listemizin ikinci sırasında Samsung 870 EVO var.  250 GB, 500 GB, 1 TB, 2 TB ve 4 TB seçeneği mevcuttur. 560 MB/s okuma ve 530 MB/s yazma değerine sahiptir. Samsung V-NAND 3-bit TLC NAND yapısına sahiptir. Yazılım tarafında Samsung Magician kullanılmaktadır. Son olarak ise Samsung MKX kontrolcü kullanılır.

 

Daha fazla makale okumak için buraya tıklayın.

 

 

etiketlerETİKETLER