e
sv

Sanal Kart nedir? Nasıl alınır?

sanal kart nedir nasil alinir | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sanal Kart nedir? Nasıl alınır?

Koronavirüs salgını sonrasında internetten alışveriş rekor seviyede arttı. Ülkemizde ve yurt dışında sıkıntısız alışveriş tecrübesi sunan platformlar bulunuyor olsa da, ödeme tarafında yani kredi kartı konusunda çok fazla mağduriyet yaşanabiliyor. Bu kapsamda internet alışverişlerinde kesinlikle kullanılmalı denilen Sanal kart nedir? Sanal kart nasıl alınır?

Sanal Kart nedir?

İnternet sitelerinden alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerimizi kullandığımızda, ne yazık ki bilgilerin kimi üçüncü şahısların eline geçmesi kelam konusu olabilir. Bu noktada devreye Sanal Kart’ın faydalarından biri olan ön ödemeli sistem devreye giriyor. Sanal kart, içinde bakiye bulunmadan alışveriş yapamayacağınız, yani ön ödemeli sistemle çalışan bir internet alışveriş kartıdır.

Münasebetiyle, sanal kartınızın içine alışveriş yapacağınız ölçüde bakiye yükleyip alışverişinizi tamamlarsanız, birisi bilgilerinize ulaşsa bile süreç yapacağı bakiye olmayacağından, kredi kartı kullanmak yerine sanal kart kullanmanın önemli bir güvenlik avantajı olduğu söylenebilir.

Somut olmayan bir kart çeşidi olduğundan, oburunun kartınızı ele geçirmesi de mümkün olmayacaktır. Birtakım bankalar, talep edildiği takdirde temsili olarak sanal kart gönderebilir.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal olarak kullanacağınız kredini kartını, hali hazırda çalıştığınız bankadan alabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz sanal kredi kartını internet bankacılığıyla, şubeden yahut telefonla arayarak edinebilirsiniz. Sadece sanal ortamlarda kullanabileceğiniz kredi kartı, elinize somut olarak geçmeyecektir. Lakin birtakım bankalar temsili olarak fizikî bir sanal kart temin edebiliyor.

sanal kart nedir nasil kullanilir1 | Tekno Deha

Günümüzde sanal kart başvurusu yapmak epeyce kolay hale geldi. Birkaç dakika içerisinde sahip olmak mümkün olsa da, online süreç merkezindeki menüler bankadan bankaya değiştiği için bunu direkt anlatma bahtımız bulunmuyor.

Lakin genel prosedürü özetlemek gerekirse;

 1. Adım: Bankanıza ilişkin taşınabilir uygulamayı yahut internet bankacılığını açın
 2. Adım: “Kartlarım” sayfasına gidin.
 3. Adım: “Kartlarım” sayfasında “Sanal Kart Bölümünü” açın.
 4. Adım: Açılan sekmede yer alan “Sanal Kart Oluştur”a tıklayın.
 5. Adım: Bankanızın sizden talep ettiği bilgileri doldurun.
 6. Adım: Son olarak kullanmak istediğiniz kart limitini belirleyin.

Sanal Kart ile Taksitli Alışveriş ve Market Alışverişi Yapılır mı?

Rastgele bir marketten yaptığınız somut harcamalarınızda, sanal kredi kartınızı kullanma talihiniz bulunmuyor. Daha muteber harcama imkanı sunan sanal kredi kartları, sadece internet üzerinde gerçekleştirilen alışverişlerde faal rol oynuyor. Ek olarak bankanız tarafından oluşturulan sanal kredi kartınız ile taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıyeten sanal kredi kartınız için yıllık kart fiyatı ödemez, bankanıza özel indirim ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Neden Tercih Etmeliyim?

İnternet ortamında alışveriş yaparken, güvenlik riskini azaltmak ve ferdî bilgilerinizin güvenliğinden emin olmak istiyorsanız, sanal kredi kartını tercih edebilirsiniz. İnternetten alışveriş yapmayı seviyorsanız ve birçok alışveriş sitesinden satın alım gerçekleştiriyorsanız da, sanal kredi kartı gizliliğiniz açısından ve oluşturabileceğiniz güvenlik zaafiyetlerini önleyebilmeniz açısından tercih sebebiniz olabilir.

Web sitemizde bulunan benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.