e
sv

Samsung ve Oppo , Türkiye’ye fabrika kurmaya geliyor

samsung ve oppo turkiyeye fabrika kurmaya geliyor b1TdAai5 | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Samsung ve Oppo , Türkiye’ye fabrika kurmaya geliyor

Güney Koreli teknoloji devi Samsung ve Oppo , Türkiye’de büyük bir yatırıma hazırlanıyor. İki firma Türkiye’de akıllı telefon üretmeyi planlıyor.

Samsung, Türkiye’de bir alt yükleniciyle birlikte akıllı telefon üretimi yapacak. Üretimin montaj yüklü olacağı belirtiliyor.

Oppo ise yalnızca montaj değil tüm üretim sürecini Türkiye’ye kuracağı tesislerde gerçekleştirmeyi planlıyor. İstanbul ve Kocaeli’de kurululacak tesislerde kısa müddette üretime başlayacak. Önümüzdeki ay birinci üretime başlanması planlanıyor. Burada üretilen telefonların başta Avrupa pazarı olmak üzere yurt dışına ihracat yapılması hedefleniyor.

Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayacak tesis için yatırım teşvik evrakının alındığı ve gerekli kuruluş süreçlerinin tamamlandığı kaydedildi. Birtakım modellerini Türkiye’de üretmeyi planlayan Oppo’nun başta Avrupa pazarı olmak üzere ihracat yapacağı da belirtildi.

Samsung ve Oppo , Türkiye’ye fabrika kurmaya geliyor

Türkiye’de telefon üretimine teşvik

Türkiye’de üretilen telefonların satış fiyatına vergi avantajı yansıtılmıyor lakin üreticiye çeşitli vergi avantajları sunuluyor. Geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanan teşvik düzenlemelerinde cep telefonu üretimine ait ayrıntılar da yer almıştı.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla teşvik mevzuatında değişiklik yapılarak, cep telefonu üretiminde kullanılan aksam ve kesimlerin, teşvik dokümanlı yatırımlar kapsamında 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergilerinin ödenmesi koşuluyla ithalatının önü açıldı.

Karara eklenen süreksiz unsurda şu sözler kullanılmıştı: “Yatırım teşvik evrakları kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve kesimler 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.”

 

 

Emsal makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI