e
sv

Samsung ’un ekran altı kamera teknolojisi ortaya çıktı

samsungun ekran alti kamera teknolojisi ortaya cikti 2TIyNYmn | Tekno Deha
avatar

Yiğit Buğra Kına

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Samsung ’un ekran altı kamera teknolojisi ortaya çıktı

Telefon dizaynları, yıllar içerisinde pek çok değişikliğe uğradı. Son birkaç yılda ekran / kasa oranlarının artması, ön kameralar için farklı dizaynların önünü açtı. Çentik ile başlayan süreç, pop-up ve delikli tasarım ile devam etti. Bundan sonraki süreçte ise ekran altı kamera teknolojisinin yaygınlaşması bekleniyor. ZTE’nin Axon 20 5G ile piyasaya sunduğu bu teknolojiyi Samsung’un da geliştirdiği ortaya çıktı. Pekala, Samsung tarafından geliştirilen ekran altı kamera teknolojisi nasıl olacak?

Ekran altı kamera teknolojisini geliştiren firmalar ortasında Xiaomi’de yer alıyor.

Samsung, ekran altı kamera teknolojisi için patent müracaatında

Ekran altı kamera teknolojisi, pek çok firma tarafından geliştirilse de temelde tıpkı prensibe dayanıyor. Işık geçirgenliği yüksek bir panel altına konumlandıran kamera, çalıştırılacağı vakit bu panelin ışık geçirgenliğini artırması ile fotoğraf çekme sürecini yerine getiriyor. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne gelen patent evrakında, manzara tarafında birbirleri ile senkronize olan iki farklı ekrandan bahsediliyor.

Samsung ’un ekran altı kamera teknolojisi ortaya çıktı

Lets Go Digital’in haberine nazaran Samsung tarafından geliştirilen ekran altı kamera teknolojisi, üç farklı formda kullanıma sunulabilir. Kameranın konumlandırılacağı ekran, yüksek ışık geçirgenliğine sahip farklı bir panelin altında bulunuyor. Bu panel, ışık geçirgenliğini artırmak için ana panelden daha düşük ekran çözünürlüğüne sahip. Bu kısımda, kameraya ek olarak kızılötesi sensör ve LED flaş üzere başka teknolojiler de kullanılabiliyor.

Samsung ’un ekran altı kamera teknolojisi ortaya çıktı

ZTE Axon 20 5G’de kullanılan ekran altı kamera teknolojisi.

Fakat, teknoloji hakkında akıllarda kalan birtakım soru işaretleri de var. Samsung’un bu kadar büyük bir ikinci panel kullanması, çözünürlük farkı sebebiyle göze batabilir. ZTE Axon 20 5G’de kullanılan bu ikinci panel, epey küçük bir yeri kapladığı için olağan kullanımda göze batmıyordu.

Samsung, ekran altı kamera teknolojisini kullanmak istiyorsa değerli ölçüde geliştirmesi gerekiyor. Kimi söylentiler, Galaxy Z Fold 3‘ün ekran altı kamera teknolojisine sahip birinci Samsung telefonu olabileceğini belirtiyor.

Benzer makaleler için: teknodeha.com

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI