e
sv

Samsung ’dan Bir İlk: 90 Hz OLED Panel

samsungdan bir birinci 90 hz oled panel G8IZQW1L | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Samsung ’dan Bir İlk: 90 Hz OLED Panel

Vakit içerisinde donanımlar tarafında yaşanan performans artışları, akılı telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda yüksek tazeleme suratına sahip panellerin ortaya çıkmasına neden oldu. Yüksek tazeleme suratına sahip OLED paneller, akıllı telefon pazarında bulunsa da dizüstü bilgisayar pazarında 60 Hz’in ötesine geçemediler. Samsung tarafından dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen 90 Hz OLED panel üretimine ise yakında başlanacak.

OLED paneller, daha çok üst düzey dizüstü bilgisayarlarda ve 4K çözünürlükte kullanılıyor.

Samsung, dizüstü bilgisayarlar için 90 Hz OLED panel üretimine başlıyor

Yeni üretilecek 90 Hz paneller, mevcut olan standart 60 Hz tazeleme suratına nazaran kıymetli bir sıçrama olmasa da gelecekte üretilecek 120 ve 144 Hz OLED panellerin yolunu açacak. OLED paneller, LCD panellere kıyasla gelişmiş görüntüleme açıları, doygun renkler, daha yüksek kontrast oranları ve daha yeterli HDR performansı sunuyor. Fakat panellerdeki düşük tazeleme suratları, bilhassa oyuncu bilgisayarlarında kullanılmasını zorlaştırıyordu.

Samsung Oled tekno deha

Samsung Displays, bu yıl dizüstü bilgisayarlar için dünyanın birinci 90Hz OLED panellerini üretme planını duyurdu. Mart ayında başlanacak üretim hakkında Samsung tarafından fazla ayrıntı paylaşılmamasına karşın, dizüstü bilgisayarlar için birinci etapta büyük ölçülerde 14 inç 90Hz OLED panellerin üretileceği belirtildi.

Samsung tarafından üretilen 90 Hz OLED panel, LCD panele kıyasla çok daha süratli karşılık mühletlerine (GtG) sahip olacak. Güney Koreli üretici, yeni OLED panelin piyasadaki en süratli panelden 10 kat daha süratli olduğunu belirtti. Samsung’a nazaran, bu süratli reaksiyon mühleti sayesinde 90 Hz OLED panel ile 120 Hz LCD panelin birebir akıcılık performansına sahip.

90 Hz OLED panele sahip dizüstü bilgisayarların, birinci etapta yüksek fiyat etiketlerine sahip olması bekleniyor. Lakin teknolojinin yaygınlaşması ve maliyetlerin azalması ile OLED panellerin önümüzdeki yıllarda dizüstü bilgisayar pazarına taraf vereceği varsayım ediliyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Samsung ’dan Bir İlk: 90 Hz OLED Panel