e
sv

Ryugu Asteroitinden Getirilen Taşların İlk Fotoğrafları

ryugu asteroitinden getirilen taslarin birinci fotograflari yayinlandi | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ryugu Asteroitinden Getirilen Taşların İlk Fotoğrafları

Hayabusa2’nin Ryugu asterotinden getirdiği numunelerden ilk defa fotoğraflar yayınlandı. Japon uzay ajansı JAXA’nın resmi internet sitesi üzerinden paylaşılan fotoğraflarda, odun kömürünü andıran Ryugu taşlarını net bir biçimde görme fırsatı yakalıyoruz.

Numune yakalayıcı A kapsülünden imajlar:

Ryugu
Ryugu

Numune yakalayıcı C kapsülünden imaj

Ryugu

Paylaşılan fotoğraflarda bilhassa de C kapsülündeki yapay nesneye dikkat çekilmiş. JAXA kapsülde bu çeşit bir obje görmeyi beklemiyormuş. Lakin yapılan açıklamaya göre söz konusu yapay nesnenin, Hayabusa’nın Ryugu’ya iniş yapmadan evvel gerçekleştirdiği patlayıcı fırlatma sürecinde alüminyüm kazınması sonucu oluştuğu iddia ediliyor. JAXA bu durumun doğruluğunu büyük bir çaba ile araştıracağını duyurdu.

Japon araştırmacılar şu anda Ryugu örnekleri üzerinde çeşitli tahliller yapmaya başlamış durumda. Yaklaşık 6 milyar yaşında olan Ryugu’nun Güneş Sistemi’ndeki ömrün yapı taşları olan organik malzemeler içerdiği düşünülüyor. Numune kapsülü Dünya’ya indikten sonra birtakım açıklamalar yapan Japon bilim insanları, Ryugu’dan getirilen örneklerin Güneş Sistemi’nin oluşumuna ve evrimine dair çok kıymetli bilgiler verebileceğini tabir etmişti. Bilhassa de yüzeyin altından toplanan örneklerin çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğu belirtiliyor.

JAXA ayrıca örneklerin yakında tüm dünyadan araştırmacılara da açılacağını söyledi. Yani yalnızca Japon bilim insanları değil memleketler arası tüm araştırmacılar asteroit örneklerini inceleme fırsatı yakalayacak. Örneğin daha önce Japonya’nın birinci Hayabusa misyonuyla Dünya’ya getirdiği nuımunelerin bir kısmı Türkiye’ye de gönderilmişti.

JAXA, Hayabusa2’yi 3 Aralık 2014 tarihinde uzaya fırlatmıştı. Yaklaşık üç buçuk yıllık uzun seyahatin akabinde uzay aracı Haziran 2018’de Ryugu’nun yörüngesine muvaffakiyetle yerleşti. Sonrasında ise Hayabusa yaklaşık bir buçuk yıl boyunca Ryugu’yu tüm ayrıntılarıyla inceledi, en yeterli iniş bölgelerini belirledi ve birden fazla örnek unsur topladı. Bilimsel manada inanılmaz verimli bir misyona imza atan Hayabusa’nın, altı yıl içerisinde uzayda tam 5,24 milyar kilometre yol kat ettiği belirtildi.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI