e
sv

RX 6800 XT ve RTX 3080 Vulkan Ray Tracing Testinde

RX 6800 XT ve RTX 3080 Vulkan Ray Tracing Testinde
avatar

Ali Akpoyraz

 • e0

  Mutlu

 • e1

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

RX 6800 XT ve RTX 3080 Vulkan Ray Tracing Testinde

rx 6800 xt ve rtx 3080 bu kere vulkan ray tracing testinde | Tekno Deha

 

Ray Tracing (Işın İzleme) teknolojisi, GPU pazarında birinci olarak Dünya devi ekran kartı yapımcısı şirketi NVIDIA tarafından kullanılmaya başlamıştı ve Ampere mimarisi ile birlikte ikinci kuşak RT çekirdekleri geliştirildi. AMD ise RDNA 2 mimarisiyle birlikte birinci sefer donanımsal olarak Ray Tracing dayanağı sunmaya başladı. Bundan önceki yazılarımızda RTX 3080 ve RX 6800 XT üzere iki rakip ortasındaki performans farklarına bakmıştık.

 

Khronos Group, geçtiğimiz günlerde Vulkan API’si ile Ray Tracing teknolojisinin kullanımı için bir uzantı yayınladı. Bu uzantı ile birlikte en yeni AMD ve NVIDIA şoförlerine de tam Vulkan Işın İzleme takviyesi geldiği duyuruldu. Hatta hazırda bir takviyeli bir oyun da var: Quake II RTX.

Quake II RTX, GPU ( Ekran Kartı ) performanslarını karşılaştırmak için yerleşik bir test aracı ile birlikte geliyor. Tabloya bakılırsa Vulkan API’sine dayanan oyunda yeniden sonuçlar pek değişkenlik göstermiyor. Kelam konusu Işın İzleme Teknolojisi olduğunda, Ampere GPU( Ekran Kartı ) neredeyse iki kat daha üstün.

RTX 3080 vs RX 6800 XT Quake 2 RTX Performans | Tekno Deha

Son olarak, Intel’in yaklaşmakta olan Xe-HPG sınıfı oyun GPU’larının da 2021’de piyasaya sürüldüğünde Vulkan RT ile uyumlu olacağını belirtelim.

 

RX  6800 ile RTX 3080’nin sizce test sonuçları nasıl? Test sonuçları sizi tatmin etti mi? Ekran kartlarının test sonuçları hakkında görüşlerinizi yorumda belirtmeyi unutmayın.

Web sitemizdeki benzer makalelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

RX 6800 XT ve RTX 3080 Vulkan Ray Tracing Testinde