e
sv

RX 590 ekran kartının sıcaklığı Undervolt ile nasıl düşürülür!

tc62931t.deha | Tekno Deha
avatar

Görkem Topal

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Undervolt işlemi en basit haliyle voltajı biraz düşürüp kartın güç tüketimini düşürmek demek diyebiliriz. Güç tüketimi azalırsa Sıcaklıkta azalma gösterecektir. Zaten kilit nokta burası genelde undervolt yapan/yapmak isteyen çoğu insan bunu Güç tüketimi değil sıcaklığı düşürmek için yapar.

Peki nasıl yaparız BU Undervolt denilen olayı. Bunun için Radeon ayarları veya MSI Afterburner yazılımını kullanabilirsiniz. Ben Afterburner kullanıyorum.
Peki işlemler neler? Bunun için önce MSI Afterburner programının seçenekleri ile oynamak gerekiyor. Muhtemelen programı ilk kez açıyorsanız karşınıza bu şekil bi ekran gelecektir:

Teknodehapng11rxb590 | Tekno Deha

 

Voltaj ayarlarını açmak için ayarlar simgesine tıklayıp aşağıdaki ayarları benim ile aynı şekilde yapmanız lazım.

Teknodehapng12rxb590 | Tekno Deha

 

Bu ayarları açtığınızda tüm limit seçeneklerinin açılması gerek.
Şimdi ise Voltaj ayarlarına gelelim. Öncelikle Çekirdek Hızı değerini rahat çalışmak adına 1500 MHz yapmanızı öneririm. 0.1V kısmamız lazım minimum -100 mV ile başlayacağız. -100 mV 1500 MHz genelde herkes de çalışır. Bundan sonra daha da  düşürmek isterseniz daha da ileri gidebiliriz. -115 mV’ u geçmenizi önermiyorum. Burada kendinize göre bir şey bulmanız lazım artık. Lakin denemek isterseniz benim değerlerim:

Teknodehapng13rxb590 | Tekno Deha

 

Aklınızda fikir oluştuğunu düşünüyorum. Temel Saat değeri (1545Mhz-1600MHz arası model değişken) üzerinden voltaj düşürebilirsiniz. Örnek olarak Sapphire Nitro+ 1560 MHz hızda çalışıyor. Bu hızda kalıp biraz biraz inip yetmeyen yerde -100′ e kadar devam edebilirsiniz
Voltaj -110mV seviyesine kadar indiğinde biraz Güç Limiti düşürmenizi öneririm. Eğer çok düşürürseniz frekans değeri dalgalanır. Ben %-9 yapınca dalgalanmaya başlıyor %-8 stabil.

 

Şimdi sıra bu Core Clock değerini düşürdüğümüz için azalan performansı geri getirmekte.
Peki bunu nasıl yapacağız? Bunun için bize bir adet GPU-Z lazım.

Teknodehapng14rxb590 | Tekno Deha

 

Uygulama bize bellek üreticisini söylüyor bizde bu üreticiye göre bellek frekansını arttırabiliyoruz. Samsung için 2250 MHz, Micron için 2160 MHz öneriyorum.
Alternatif olarak bellek hızını arttırmaz veya arttırmanıza rağmen Radeon ayarlarından bellek zamanlama modu 2′ yi seçerseniz performans artışı yaşarsınız.

 

Benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

MSI Afterburner indirmek için buraya tıklayın.

GPU-Z yazılımını indirmek için buraya tıklayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI