e
sv

Rusya, Starlink Benzeri İnternet Sağlayıcılarına Karşı Çıkabilir

rusya starlink ve gibisi internet servis saglayicilari kullanmak isteyenlere yaptirim uygulayabilir UiqeYvin | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rusya, Starlink Benzeri İnternet Sağlayıcılarına Karşı Çıkabilir

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in uydu temelli internet hizmeti Starlink, beta kapsamındaki faaliyetlerini yavaş yavaş genişletiyor. Avrupa kıtasında İngiltere’de de faaliyetlerine başlayan Starlink, tatminkâr performansıyla övgüleri üzerinde toplarken yaptırım hususuyla da gündeme geldi. Yaptırım konusunda ismi geçen şirketler ortasında, OneWeb üzere firmalar da var.

Dünya’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Rusya’dan gelen yaptırım ihtimali, Starlink ve gibisi hizmetleri Rusya’da deneyimlemek isteyen kullanıcıları üzecekmiş üzere duruyor. Çünkü ülkede yayınlanan Popular Mechanics isimli mecmuanın Rusça sürümüne nazaran Rus ulusal yasama organı, bu cins batılı servislerin hizmetini kullanmayı düşünen birey ve kurumlara yaptırım uygulamayı düşünüyor.

Yüklü ölçüde para cezası

Mecmuada yer alan habere nazaran yasama organı üyeleri, kelam konusu internet hizmetleri yoluyla internete özgür bir halde bağlanacak bireylerin ülkedeki internet ve taşınabilir irtibat kullanımını denetleyen Operasyonel Arama Önlemleri Sistemini sekteye uğratacağına inanıyor. Bu kapsamda bir teşebbüste bulunan kurum ya da bireylere ise para cezası uygulanması planlanıyor. Bahse mevzu bedel ise şahıslar için 10 bin ila 30 bin ruble (yaklaşık bin ila 3 bin lira), kurumlar için ise 500 bin ila 1 milyon ruble (50 bin ila 100 bin lira) ortasında değişebilecek.

Starlink Tekno Deha

Kimilerine nazaran Rusya’nın bilhassa Starlink’in isminin bu hususta dillendirilmesini servis sağlayıcının SpaceX’e ilişkin olmasına bağlıyor. Ülkenin uzay programını yöneten Dmitry Rogozin’in SpaceX ile ilgili görüşlerinin pek olumlu olmadığı biliniyor. Çünkü Rogozin, SpaceX’in uzaya başarılı biçimde yolladığı roketler yüzünden Rusya’nın uzay yarışında görünürlüğünün azaldığına inanan insanların başında gelmekte.

SpaceX’in ABD’nin maşası pozisyonunda olduğunu sık sık söz eden ve şirketin ABD’nin askeri çıkarlarına hizmet ettiğini savunan Rogozin, bu husustaki yaptırımı destekleyen siyasilerden de biri durumunda. Rusya’nın SpaceX ve OneWeb üzere teşebbüslerin karşısına “Küre” ismini verdiği tahlille çıkmaya hazırlandığı ise halihazırda gündemde olan bir mevzu. Lakin ülkenin sivil amaçlı uzay projelerine çok yüksek ölçülerde para akıtmadığı biliniyor ve kimi uzmanlara nazaran de Küre’nin önünde 20 milyar dolarlık bir yaklaşık maliyet duruyor. Yeniden de faaliyete geçme ihtimali bulunan sistem için birinci uyduların, 2024 yılı itibariyle uzaya gönderilebileceği belirtilmekte.

OneWeb’in durumu ise daha değişik. İngiltere ve Hindistan merkezli teşebbüs, Starlink gibisi internet hizmeti için kullanacağı uyduları Rus Soyuz roketleriyle uzaya gönderiyor. Bu manada Rusya’nın kendi kendine ziyan verip vermeyeceğini vakit gösterecek.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI