e
sv

Rust Oyununun Başarısı Büyük Bir Hızla Artıyor

rust oyununun yukselisi devam ediyor steamde yeni rekor kirdi KFG7dDII | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rust Oyununun Başarısı Büyük Bir Hızla Artıyor

Twitch’in yeni favorisi Rust, Steam’deki yükselişine son sürat devam ettiriyor. Çıkışından yedi yıl sonra patlama yapan oyun, bu hafta Steam’de yeni bir rekora daha imza attı ve 244 binin üzerinde eş vakitli oyuncu sayısına ulaştı.

Rust aslında Twitch öncesinde de pek tanınan bir oyundu; örneğin geçtiğimiz yıl pandeminin birinci devirlerinde 125 bin eş vakitli oyuncu sayısına ulaşmayı başarmıştı. Olağan periyotlarda ise genelde 60-70 bin oyuncuya sahipti. Fakat Twitch’te bir fenomen haline gelince sayılarda ani bir artış gerçekleşti. 8 Ocak’ta 200 bin eş vakitli oyuncu sayısını geride bırakan Rust şimdi de neredeyse 250 bine dayanmış durumda.

Rust Tekno Deha

Rust’ın geliştirici stüdyosu Facepunch‘ın başındaki isim Garry Newman, 8 Ocak’ta yaptığı bir açıklamada oyunun günlük gelirlerinin 1 milyon dolara ulaştığını söylemişti. Bağımsız ve görece küçük bir stüdyo olan Facepunch yalnızca 1 ay içerisinde muhtemelen 20-30 milyon dolarlık kıymetli bir gelir elde etmiş olacak.

Rust’ın yakaladığı bu harikulade muvaffakiyet elbette Twitch ve Twitch yayıncılarının gücünü bir sefer daha ortaya koymuş oldu. Rust ve Among Us üzere eski oyunlar bile Twitch üzere platformlar sayesinde kısa müddette inanılmaz popülerlik kazanabiliyor. Among Us’ın geçtiğimiz yıl, sıfırdan dünyanın en tanınan oyunu haline gelmesi oyun dünyasının tahminen de en değişik öykülerinden birisiydi.

Multiplayer odaklı hayatta kalma/sandbox çeşidinde bir oyun olan Rust, birinci olarak 2013 yılında erken-erişim modeliyle çıkış yapmıştı. Oyun daha sonra 2018’de tam sürüm çıkışını gerçekleştirdi. Güçlü oyun mekaniklerinin yanı sıra toplumsal bir tecrübe de sunan Rust uzun bir müddet daha popülerliğini koruyacak üzere görünüyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI