e
sv

Rahatsız Edici Reklam Kullanan Uygulamalar Play Store ’dan Siliniyor

rahatsiz edici reklam iceren uygulamalar play storedan kaldiriliyor qP9TS8On | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rahatsız Edici Reklam Olan Uygulamalar Play Store ’dan Siliniyor

Birden fazla Android kullanıcısı, akıllı telefonuna indirdiği kimi uygulamaların göstermeye çalıştıkları çeşitli reklam çeşitlerinden ötürü epey şikayetçi. Bilhassa uygulamanın, kullanıcıya sunması gereken özelliklerinden çok gösterdiği reklamlar, tecrübesi baltalamaya yetiyor. Google’ın rahatsız edici reklam olarak belirttiği reklam cinsleri tam bu yaşanılanları karşılayan bir kavram. Şirket, bu sebeple kelam konusu reklamları içeren yüzlerce uygulamayı Play Store ’dan kaldırmaya başladı.

Rahatsız edici reklamlar, kullanıcılara beklenmedik hallerde gösterilen, ezkaza tıklamalara neden olabilen, aygıt fonksiyonlarının kullanılabilirliğini bozan yahut engelleyen reklamlara deniyor. Bu tip reklamlar genelde uygulamadan edinilen çıkarları artırmak için geliştiriciler tarafından eklenir. Google’ın ise bu biçimde reklam yayınlanan uygulamalara karşı duruşu hayli nettir. Play Store ’da reklamların aşikâr bir sonu aştığı uygulamalar barındırılamaz ve Google’ın reklam yayınlama hizmetlerinden bir daha yararlanamaz.

Rahatsız edici reklamların nasıl olabileceğine dair bir örnek.

Durum bu türlü olmasına karşın Play Store ’da pek çok bu biçim uygulama uzun yıllar erişilebilir halde. Üstelik rahatsız edici reklamlar üzerinden geliştiricilerin çok fazla para kazandığı da varsayım ediliyor. Google, yaşanılan aksaklıkları durdurmak emeliyle, kelam konusu ihlali yapan 164 uygulamayı Play Store ’dan kaldırdı. Lakin buradaki asıl sorun, uygulamaların şimdiye kadar 10.018.820 sefer indirilmiş olması. Yüklenme sayıları, epey fazla kişinin kullanım tecrübesinin etkilendiğini ve insanların reklam aracı olarak kullanıldığını gösteriyor.

Peki Nasıl Tespit Edilecek?

Play Store Tekno Deha

Google, mağazasını ne kadar rahatsız edici reklamlara sahip uygulamalardan arındırmaya çalışsa da, bu kâfi bir gayret sayılmaz. Mevzuyla alakalı farklı bir adım atılması kural. Rahatsız edici reklam olarak nitelendirilen kar biçimi genelde klon ve ilgi cazibeli isimlere sahip düzmece uygulamalarda kullanılıyor. Bilhassa insanların büyük bir kısmı akıllı telefonuna indirmek istediği uygulamanın gerçeği ile klonunu ayıramadığından yahut indirmeye teşvik eden isimlere sahip düzmece uygulamalara yöneliyor. Bu temel problemler çözüldüğü takdirde Play Store daha sağlıklı bir platforma dönüşebilir.

Son olarak, kaldırılan uygulamalar ortasından en çok indirilenleri çabucak aşağıdan inceleyebileceğinizi belirtelim.

iSwipe Phone X: 5 Milyon İndirme
DJ Mixer Studio 2018: 1 Milyon İndirme
Ringtone maker – Mp3 cutter: 1 Milyon İndirme
AppLock New 2019: 1 Milyon İndirme
Wifi Speed Test: 500 Bin İndirme
Wps Tester: 500 Bin İndirme
Wifi Key – Free Master Wifi: 100 Bin İndirme
WPS WPA Wifi Test: 100 Bin İndirme
OS Launcher 12 for iPhone X: 100 Bin İndirme
Battery Saver Pro 2020: 100 Bin İndirme
Görüntü Music Cutter & Merge Studio: 100 Bin İndirme

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI