e
sv

Project Reunion Yayınlandı: Windows 10 için Uygulama Geliştirme Kolaylaşıyor

project-reunion-yayinlandi-windows-10-icin-uygulama-gelistirme-kolaylasiyor-mDJyx4zn.jpg
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Microsoft, Project Reunion’u ilk olarak Build 2020 konferansında duyurmuştu. CEO Satya ve Nadella, bu projeyi şirketin Windows 10 için uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmak amacıyla yapılan en yeni girişimi olarak tanımladı.

Project Reunion’ın ilk versiyonu ile birlikte, Windows geliştiricileri sonunda yeni Windows 10 fonksiyonları sunan uygulamaları ve programları kolayca geliştirme olanağı buldu.

Redmond devi artık 0.1 ön izlemesinin piyasaya sürülmesiyle planlarını uygulamaya geçirmeye başlıyor. Temel olarak bakarsak Project Reunion, Windows geliştiricilerinin uygulama yazmak için kullandıkları iki en temel uygulama arabirimi (API) arasındaki boşluğu dolduracak bir dizi yazılım aracını temsil ediyor.

project-reunion-yayinlandi-windows-10-icin-uygulama-gelistirme-kolaylasiyor-teknodeha.com

Microsoft, MIT lisansı altında GitHub’da Project Union’ı geliştirmeye devam edecek. Peki neden böyle bir projeye ihtiyaç duyuldu? Yeni Windows 10 yapılarının Windows 10’un eski sürümlerinde bulunmayan en son özelliklere erişebilmesi için Evrensel Windows Platformu (UWP) API’si kullanılmaktadır. Eski Win32 API ise daha az özellik sunarken her Windows 10 tabanlı sistemde çalışıyor.

Doğal olarak uygulama geliştiricilerin çoğu, daha ayrıntılı erişim için Win32 API ile çalışmayı tercih ediyor. Ancak bu durum Microsoft’un en yeni gelişmelerinden yararlanmalarını engelliyor. Project Reunion ile uygulama geliştiricileri artık hem Win32 hem de UWP API’lerine erişim sağlayabilecek.