e
sv

PlayStation Japonya’da Zor Günler Geçiriyor

playstation markasi anavatani japonyada guc gunler geciriyor jec69DAI | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

PlayStation Japonya’da Zor Günler Geçiriyor

PlayStation markası dünya genelinde yükselişine karşın değişik bir biçimde anavatanı Japonya’da en sorunlu zamanlarını geçiriyor. Famitsu tarafından yayınlanan verilere nazaran PS5’in Japonya’daki ilk ay satış sayıları pek güzel değil. İlk dört haftasında 240 bin satan PS5’in, Sony tarihinin PSP’ten sonra en berbat çıkış yapan konsolu olduğu belirtildi.

Switch iki yılda PS4’ü geçmişti

PlayStation konsolları Japonya’da aslında kıymetli bir müddettir gerileme sürecinde bulunuyor. Örneğin PlayStation 4 konsolu dünya genelinde fevkalade bir muvaffakiyete ulaşmış olsa da Japonya’da beklentilerin altında satış performansı göstermişti (PS3’ten daha az sattı). Son olarak Nintendo’nun Switch konsolu da çıkışından yalnızca iki yıl sonra Japonya’da PS4’ün toplam satış sayısını yakalayıp geçmeyi başardı. 2019 yılında Switch, PS4’ün tam dört katı oranında satış yapmıştu.

PS4 vs Switch:

PlayStation

PlayStation markasının Japonya’daki bu büyük düşüşüne neden olarak Sony’nin Japon bir şirket üzere değil de daha çok Amerikalı bir şirket üzere hareket etmesi gösteriliyor. Hususla ilgili kimi açıklamalar yapan Ace Economic Research Institute analisti Hideki Yasuda, Sony’nin Japonya’daki oyun geliştirme grubunu küçülttüğünü ve PS5 tanıtımlarında da Japonya’ya çok fazla kıymet verilmediğini söyledi. Sony’nin en büyük ehemmiyeti ABD’ye gösterdiğini belirten Yasuda, Japon oyunseverlerin de bu durumun pek farkında olduğunu belirtti.

PS5, PS4’ün yarısı kadar satmayabilir

GamesIndustry.biz’e konuşan Hideki Yasuda,”Sony, Japonya’ya gereken değeri vermiyor. PlayStation markası şu anda Japonya’da büyük bir biçimde kayıp yaşıyor. 240 binlik satış sayısı konut konsolları için Sony tarihinin açık orta en makus performansı. Bu trend devam ederse PS5, PS4’ün yarısı kadar bile satamayabilir.” sözlerini kullandı.

12 Kasım’da çıkış yapan PlayStation 5’in birinci ayında 3 milyondan fazla satış gerçekleştirdiği varsayım ediliyor. Bu satışların yarısı direkt ABD’den geldi. ABD’de de daha büyük bir ilgi olduğu için Sony’nin odağını o tarafa yönlendirmesi elbette olağan olarak karşılanabilir; ancak dünya genelindeki stok durumuna baktığımızda örneğin Avrupa’da bir ayı aşkın müddettir hiçbir biçimde yeni stok gelmezken ABD’de neredeyse her gün farklı perakendecilerde yeni stoklar görüldü. Avrupa’da da ilgi yüksek olmasına karşın Sony değişik bir formda tüm odağını Amerika’ya çevirmiş durumda.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI