e
sv

Pfizer ve BionTech aşısı Mart sonuna kadar 4.5 milyon olarak geliyor

pfizer biontech asisi mart sonuna kadar 45 milyon olarak geliyor KYvsI2c8 | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Pfizer ve BionTech aşıları geliyor

Bakan Koca muahede yaptığımız Çinli Sinovac aşılarının Pazar gecesi yola çıkacağını ve Pazartesi günü ülkemizde olacağını belirtti. Birinci partide 3 milyon doz aşı yer alıyor. Şubat sonuna kadar 50 milyon doz olarak gelecek Sinovac aşısı 4 aşamal bir plan ile uygulanacak.

Birinci evrede sıhhat çalışanları var ve 9 milyon kişinin aşılanması planlanıyor. Bu da toplamda 18 milyon doz ediyor. En geç Nisan ayına kadar üçüncü etaptaki bireyler aşılanmış olacak. Devlet, özel ve üniversite hastanelerinin aşılama için hazırlanması planlanıyor. Günde 1.5-2 milyon aşı Türkiye’nin her vilayetinde vurulabilecek.

Sinovac aşısının yüzde 50 civarındaki aktiflik oranına değinen Koca bunun Brezilya’nın kendi iç sorunu olabileceğini belirtirken ülkemizde genel manada yüzde 91 üzerinde aktiflik oranına ulaşıldığını lisana getiriyor. Bu sayı daha da artacak.

Sinovac ve Pfizer aşıları geliyor Bakan Koca muahede yaptığımız Çinli Sinovac aşılarının Paza

İnaktif aşıların uzun bir müddettir kullanıldığını ve yararından emin olunduğunu söz eden Koca, bu bakımdan tercihlerinin Sinovac olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte Uğur Şahin’in BionTech firması ile de görüşmeler sürüyor.

Son pürüzlerin giderilmesi ile birlikte Mart sonuna kadar 4.5 milyon doz Pfizer-BionTech aşısı ülkemizde olacak. Opsiyonel olarak 40 milyon doz daha aşı için muahede sağlanmış durumda. Kurallara bağlı olarak bu opsiyonel doz da ülkemize gelebilir. Ocak ayında 1.5 milyon dozluk bir kısım ülkemizde olacak. Hem Pfizer hem de Sinovac aşılarını piyasadan daha uygun bir fiyata alıyoruz.

Yerli aşı olarak ise bir inaktif aşı adayının üçüncü faz çalışmaları devam ediyor. 5 tane ek aşı beşerli deney safhasına gelmiş durumda. Bunlardan iki tanesi inaktif aşı iken bir tanesi de virüs gibisi parçacık temelli. Ocak ayı içerisinde bir yahut iki aşının faz çalışmalarına başlayacağı tabir ediliyor.

 

 

Benzeri makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI