e
sv

Pestisitlerin Yerini Alabilecek Silika Yapıları Geliştirildi

pestisitlerin yerini alabilecek silika yapilari gelistirildi musfhWph | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Pestisitlerin Yerini Alabilecek Silika Yapıları Geliştirildi

Pestisit olarak isimlendirilen hususlar bitki patojenlerini elimine (  elemek ) edebilmekle birlikte etraf için de çeşitli potansiyel tehlikeleri de bünyesinde barındırıyor. Artık bilim insanları pestisitlerin yerine kullanılabilecek etraf dostu husus geliştirdi.

Tabiatta olağan olarak toprakta bulunan silisik asit olarak isimlendirilen husus bitkilerin immün sistemini ( bağışıklık sistemi ) uyarmak için kullanılabiliyor.

Silisik asit ve pestisitler

Pestisitlerin

Günümüzde rutinde silisik asit bitkilerde sıvı gübre olarak kullanılıyor ve bitkilerin virüslere ve patojen bakterilere karşı savunması güçlendiriyor lakin bu unsurun ağır olarak kullanımı toprakta bulunan ve bitkiye fayda sağlayan faydalı mikroorganizmaları ve bakterilere ziyan verebiliyor.

Switzerland’s University of Fribourg kurumu araştırmacıları silisik asitten varlıklı sentetik silika nano partikülleri geliştirmekle birlikte kelam edilen parçacıkların silisik asidi yavaş olarak saldığı belirtiliyor. Yapılan laboratuvar testlerinde geliştirilen partiküller Pseudomonas syringae ile enfekte Arabidopsis thaliana bitkileri üzerinde test edildi.

Yapılan çalışmalara nazaran geliştirilen partiküllerin bitkilerin savunma hormonunun üretimini artırdığı ve bitkilerin patojenlere karşı savaşmasına yardımcı olduğu tespit edilmekle birlikte parçacıkların su ile rastgele bir rezidü ( kalıntı ) bırakmadan çözündüğü belirtiliyor yani yeni geliştirilen parçacıklar toprakta birikmiyor ve bitkilere yük oluşturmuyor. Yeni araştırma Nature Nanotechnology isimli mecmuada yayımlandı.

Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir? Sizce yararlı bir gelişme mi?

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

 

 

Sıradaki içerik:

Pestisitlerin Yerini Alabilecek Silika Yapıları Geliştirildi