e
sv

Oscar ödüllü direktör: Cemal Kaşıkçı’nın belgeselini yaptık, kimse yayınlamak istemedi

oscar odullu direktor cemal kasikcinin belgeselini yaptik kimse yayinlamak istemedi VtNn4S3a | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Oscar ödüllü direktör Bryan Fogel, Cemal Kaşıkçı cinayeti için hazırladığı belgeseli ‘The Dissident‘ı yayınlayacak platform bulamadı. The New York Times’a konuşan Fogel, hiçbir streaming platformunun belgeseli yayınlamaya yanaşmadığını söyledi. Netflix ve Prime Görüntü üzere devler de dahil olmak üzere hiçbir medya devi, Suudi devletini maksat alan bu belgeseli yayınlamaya cüret edemedi.

Bryan Fogel, 2017 yılında Netflix’te yayınlanan Icarus isimli belgeselle Oscar mükafatı kazanmıştı. Rusya’nın 2018 Kış Olimpiyatları’ndaki doping skandalını ele alan Icarus belgeseli büyük muvaffakiyete ulaşmış ve Netflix’in Oscar’daki birinci büyük başarılarından olmuştu. Şimdiyse Netflix, tıpkı direktörün yeniden büyük övgü alan yeni belgeselini yayınlamaya yanaşmıyor. Bryan Fogel, bunun nedeni olarak büyük medya devlerinin Suudi Arabistan üzere devletlerin tepkilerinden korkmasını gösteriyor.

“Bunu Çin’de, Rusya’da, Pakistan’da yayınlarsak ne olur?”

Fogel,“Bu küresel medya şirketleri artık yalnızca ‘Bu içerik ABD seyircisi tarafından nasıl karşılanır?’ şeklinde düşünmüyor. Şunu soruyorlar: ‘Bu sineması Mısır’da yayınlarsam ne olur? Yahut Çin’de, Rusya’da, Pakistan’da, Hindistan’da yayınlarsam ne olur?’ Tüm bu faktörler rol oynuyor ve hasebiyle bu biçim kıssaların önü kapanmış oluyor.” halinde konuştu.

Icarus’un muvaffakiyetinin akabinde, Netflix’in yeni sinemasına de sıcak bakacağını düşündüğünü söyleyen Fogel,“Netflix’i seviyorum ve Icarus’taki mükemmel tecrübemizin akabinde kendimi ailenin bir modülü olarak görüyordum. Fakat ne yazık ki artık Netflix, birkaç yıl evvel tutkuyla Rusya ve Putin’e karşı duran o eski şirket değil. Icarus’tan sonra çok şey değişti.” sözlerini kullandı. Netflix, son olarak 2019 yılında, Hasan Minhaj’ın Kaşıkçı cinayeti nedeniyle Prens Muhammed’i eleştirdiği Patriot Act kısmını, Suudi devletinin isteği üzerine platformdan kaldırmıştı.

Fogel, Netflix haricinde ayrıyeten Prime Görüntü, Hulu, PBS ve Fox Searchlight üzere şirketlere de sineması götürdüklerini lakin hiçbirinden yanıt alamadıklarını söyledi.

Oscar

The Dissident sineması birinci olarak bu yılın başlarında Sundance Sinema Şenliği’nde gösterilmişti. Şenliğin akabinde Variety ve The Hollywood Reporter üzere büyük medya organları sinemadan fevkalade övgülerle bahsetti. The Dissident’ı tekrar Sundance’te izleyen Hillary Clinton da sineması çok beğendiğini belirterek katiyetle herkesin izlemesi gerektiğini söylemişti.

The Dissident sinemasında Türkiye’den birçok yetkiliyle de röportajlara yer verilmiş. Örneğin İrtibat Bakanı Fahrettin Altun sinemada yer alan isimlerden. Bryan Fogel ayrıca sunulan evraklar ve kanıtlarla Türk müfettişlerin belgeselin hazırlanışında kendilerine çok yardımcı olduklarını söylüyor. Aşağıdaki fragmanda manzaraları izleyebilirsiniz.

Bryan Fogel, The Dissident sinemasına hiçbir medya devi yanaşmayınca en son bağımsız ve küçük bir dağıtım şirketi olan Briarcliff Entertainment ile muahedeye varmış. The Dissident’ın ABD haricinde Türkiye, İngiltere, Avustralya, İtalya ve öteki kimi Avrupa ülkelerinde yayınlanacağı belirtiliyor. Önümüzdeki ay ayrıyeten internet üzerinden de yayınlanacak.

 

 

Misal makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI