e
sv

OBS Studio nedir, nasıl kullanılır? En temel 5 OBS ayarı!

OBS Studio Arayüzü
avatar

Alperen Güner

 • e 3

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son dönemde yaygın ekran kaydı ve yayın yapma araçları içerisinde ilk sıralarda yer alan OBS Studio nedir, nasıl kullanılır? OBS Studio’daki en iyi ayarlar nasıl yapılır? Detaylar yazımızda!

Öncelikle OBS Studio Nedir?

OBS Studio (Open Broadcast Software) yazılımı belirli yetkileri tanımlayarak yayın sağlayabileceğiniz ve ayrıyeten sadece ekran kaydı yapmanızı sağlayan açık kaynak kodlu bir kayıt ve yayın programıdır, ayrıca kullanımı ücretsiz olarak sağlanan bir programdır.

OBS Studio nasıl kullanılır?

OBS Studio Sihirbazı

Uygulamayı ilk olarak açtığınızda karşınıza otomatik yapılandırma sihirbazı çıkacaktır. Bu araç, en stabil yayın sonuçlarını almanızı sağlamaktadır. Otomatik yapılandırma sihirbazını çalıştırdığınızda öncelikle size sorulan soru sadece ekran kaydı için mi kullanacağınız, yoksa yayın için en uygun ayarların yapılması hakkında bir seçenek gelecektir. Burada size uygun olan seçeneği seçtikten sonra devam etmeniz istenecektir. Ardından eğer yayın ayarlamasını seçtiyseniz Twitch hesabınızı ya da yayın kanalına kayıtlı hesap bilgilerinizi doğrulamanız istenecektir. Hesabınızı doğruladıktan sonra uygulama, otomatik olarak yayın ayarlarını ayarlamaya başlayacaktır. Ayarlama tamamlandıktan sonra pencereden çıkış yapabilirsiniz.

Peki OBS Studio‘da bulunan ince ayarlar nasıl yapılır?

Öncelikle uygulama üzerinde 6 temel sekme bulunmaktadır ve kayıt, ses ve kullanacağınız sahneleri buradan belirlersiniz. Temel ayarları doğru şekilde yapmadığınız takdirde yayınlarınızın verimi ve akışında bazı problemler yaşamanız muhtemeldir. Bunun önüne geçebilmek için ise bu yazıda temel seçeneklerin nasıl kontrol edildiğini ve bu seçeneklerin neleri barındırdığını anlatacağız.

Kaynaklar

Kaynaklar kısmında sizden kayıt kaynağını (içeriğini) eklemeniz istenmektedir. Eğer bir kayıt kaynağı eklemezseniz karşınızda boş bir siyah ekran gözükür. Farklı kayıt kaynakları ekleyebilirsiniz. Örnek verecek olursak masaüstü ya da Windows pencereleri üzerinde bir kayıt yapmak istiyorsanız öncelikle Kaynaklar sekmesinin sol alt köşesinde bulunan artı butonuna basın.

OBS Studio Kaynaklar Sekmesi

Ardından çıkan seçeneklerden ekran yakalama seçeneğine gelin. Kaynak oluşturma kısmında yeni oluştur seçeneğine tıklayın, ardından isim olarak da “Windows” ya da “Masaüstü” ismini verebilirsiniz. Daha sonrasında devam edin. Son olarak karşınıza çıkan kısımda size çıkış (izleyiciye ulaşan çözünürlük) çözünürlüğünü ayarlamanız istenecektir. Burada eğer düşük seviyeli bir bilgisayarınız varsa ya da oyun için bir kayıt oluşturacaksanız “1280×720” çözünürlüğünde kayıt yapmanız önerilir. Çözünürlük düştükçe, grafik birimine ve işlemciye binen yük de o oranda azalır. Eğer yüksek seviyeli donanımlara sahipseniz burada çözünürlüğü 1080p ya da 1440p gibi daha yüksek çözünürlüklere de getirebilirsiniz.

Çözünürlük arttıkça görüntü kalitesi de artar, bu bağlamda bu gereksinimlere uygun bir internet sağlayıcısı ve o oranda artan bir donanım gerekir. Özellikle yayınlarda kayıt ve tuval çözünürlüğünün internete ve donanıma arttıracağı yükün önüne geçilmesinden ötürü bu ayarların düşürülmesi tavsiye edilir, ekran kayıtlarında ise çözünürlüğü yüksek tutabilirsiniz.

Sahneler

Bu kısımda kendinize yayın kaynağının pencerelerini oluşturmanız sağlanmaktadır. Her sahne düzeni için farklı kaynaklar ayarlamanız gerekmektedir. Eğer birden fazla ortamı kaydetmek istiyorsanız yeni sahneler oluşturmanız yeterlidir. Sahne oluşturmak için Sahneler sekmesinin sol altında bulunan artı ikonuna tıklamanız yeterlidir. Daha sonrasında yukarıda anlatıldığı gibi Kaynaklar ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz sahnelerin sayısı arttıkça yayını ya da kaydı yönetmek daha zor olacağı için daha az sahne açılmasını öneririz. Ancak burası kullanıcıya kalmış bir durum.

OBS Studio Sahneler Sekmesi

Ses Karıştırıcı

Bu kısımda ise Masaüstü, yani Windows etkinliklerinin seslerini ayarlayabilirsiniz. Mic/Aux kısmında ise dış sesleri (mikrofon ve aux) çıkışlarının seviyesini ve ince ayarlamasını yapabilirsiniz. Bu sekme genel olarak ses ayarlamaları, ses seviyeleri ve ses kaynaklarını yönetmek için kullanılmaktadır.

OBS Studio Ses Ayarları

Sahne Geçişleri

Sahne geçişlerinde ise ayarladığınız sahneler arasındaki geçiş efektleri ve geçiş sürelerini ayarlamanız mümkündür. Burada ayarlamış olduğunuz sahneler arasında farklı geçiş şekilleri ve efektleri bulunmaktadır. Ayrıca geçiş süresi ve gecikme hızı gibi bir takım ince ayarları buradan sağlayabilirsiniz.

OBS Studio Sahne Geçişleri

Kontroller

Kayıt kontrolleri bölümünde temel kontroller bulunmaktadır. Yayın başlatmak için Yayını başlat, Ekran kaydı için Kaydı başlat, Sanal kamera yayını başlatmak için Sanal kamera, Stüdyo Modunu açmak, uygulama ayarları ve programdan çıkış seçeneği bulunmaktadır. Temel kontroller de buradan sağlanmaktadır.

OBS Studio Kontroller

OBS Studio kullanımı hakkında bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin bu yazımız hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve donanım kategorimizdeki yazılara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. teknodeha.com