e
sv

NVIDIA RTX 3000 İçin Samsung İle Çalışabilir!

nvidia rtx 3000 uretimine samsung 8nm sureci ile devam edebilir IijUtqQT | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NVIDIA RTX 3000 İçin Samsung İle Çalışabilir!

NVIDIA, Ampere mimarisini temel alan RTX 3000 serisi ekran kartlarının üretimi için Samsung ile çalışıyor ve bildiğiniz üzere 8nm üretimi kullanılıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda şirketin RTX 3000 serisi üretimi için TSMC’ye yönelebileceğine dair söylentiler çıkmıştı. Lakin yeni datalara nazaran yeşil takım yoluna Samsung ile devam edecek.

Korea Economy Daily’de yayınlanan yeni bir rapora nazaran NVIDIA ve Samsung ortasında ikinci bir muahede imzalandı. Kaynağa nazaran mukavele 17 Aralık’ta onaylandı ve kesin bedeli bilinmemekle birlikte 100 milyar won (91 milyon dolar) civarında olduğu tez ediliyor. Ayrıyeten Samsung’un çipleri Hwaseong tesisinde üreteceği de gelen bilgiler ortasında.

RTX 3090 Founders Edition Jensen Huang | Tekno Deha

Şimdi ayın başlarında NVIDIA’nın finans müdürü, RTX 30 serisinin üretimi için kâfi yonga tedarik edemediklerini söylemişti. Ayrıyeten daha öncesinde Samsung’un 8nm üretiminin kâfi olgunluğa erişemediğine dair söylentiler dolaşıyordu.

Bu raporun yanlışsız olduğunu kabul edersek, NVIDIA yonga üretim sürecinde Samsung’a güveniyor diyebiliriz. Bununla birlikte verimlilik konusunda aşikâr bir olgunluğa ulaşacaklarını düşünüyor olabilirler. Çünkü RTX 3000 serisinde kullanılan GPU’lar aylar sonra da üretilmeye devam edecek.

Bitirmeden evvel, bu imzalanan ikinci mukavelenin hangi GPU’ları kapsadığı konusunda bir bilgimizin olmadığını belirtelim. Lakin yeşil grubun önümüzdeki süreçte üreteceği Ti yahut HARİKA serisi kartları kapsıyor olabilir.

Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir?

Aynı kategorideki diğer haberlerimiz için tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI