e
sv

NVIDIA DLSS Nedir, Nasıl Çalışıyor?

NVIDIA DLSS Nedir, Nasıl Çalışıyor?
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

DLSS teknolojisi nedir?

Deep Learning Harika Sampling (Derin Öğrenme dayanaklı Muhteşem Ölçekleme, DLSS), ağır, ayrıntılı ve gelişmiş grafiklere sahip, büyük render yüküne sahip oyunlarda, kare suratlarınızı artırmak için yapay zekanın gücünü kullanan, NVIDIA teknolojisidir. DLSS ile oyuncular, yüksek ve stabil kare suratlarını korurken, daha yüksek çözünürlükleri ve ayarları kullanabilmektedir.

DLSS teknolojisi nasıl çalışıyor?

DLSS, birinci olarak amaç oyundan kenar yumuşatma (anti aliasing) süreci görmemiş birçok kareyi alır ve akabinde, her biri için harika örnekleme (super sampling) yahut birikimli sürece (accumulation rendering) kullanarak, birbirine uyan kusursuz kareler oluşturur.

Bu uyumlu kareler, NVIDIA’nın harika bilgisayarına gönderilir. Üstün bilgisayar DLSS modelini, kenar yumuşatma (anti aliasing) süreci görmemiş girdileri tanımak ve DLSS takımının verdiği harika kareler ile mümkün olduğunca eşleşen, yüksek kaliteli ve kenarları yumuşatılmış manzaralar oluşturmak üzere eğitir.

Daha sonra süreç tekrarlanır. Lakin bu sefer model, kenar yumuşatma (anti aliasing) uygulamak yerine, ek pikseller üretmesi için eğitilir. Bu, giriş çözünürlüğünün artması ile sonuçlanır. Her iki tekniğin birleştirilmesi ekran kartının, doğal monitör çözünürlüğünü daha yüksek kare suratlarında oluşturmasına imkan tanır.

DLSS en büyük karı hangi şartlarda sağlamakta?

DLSS teknolojisinin sonuçları farklılık gösterir. Çünkü DLSS, her oyunun kendi sistemine, içeriğinin karmaşıklığına ve modelinin eğitime harcanan mühlete bağlı olarak, farklı özellikler ediniyor.

DLSS, ekran kartı iş yükünün fazla olduğu durumlarda, kare suratlarını artırmak için tasarlanmıştır. (Kare süratiniz düşük olduğunda, lakin ekran kartınız darboğaz yahut öbür sınırlamalar olmaksızın tam kapasitesinde çalıştığı durumlarda). Oynadığınız oyunda ekran kartınızla, halihazırda yüksek kare suratları alıyorsanız, manzarayı DLSS ile işlemek, ekran kartının yeni kareler oluşturmasını sağlamaktan daha yavaş olacaktır. Bu durumda DLSS, kare suratınızı iyileştirmeyeceği için kullanım dışı kalır.

Bunun yanında, oyununuz ekran kartını limitlerinde kullanıyorsa ve FPS düşüşü yaşıyorsanız (örneğin, FPS 60’ın altındaysa), DLSS optimum düzeyde performans artışı sağlar. (Not: 60 FPS yaklaşık bir pahadır. Tam pahalar oyuna ve hangi grafik ayarlarında oynandığına nazaran değişiklik gösterebilir)

NVIDIA DLSS Nedir, Nasıl Çalışıyor?

Teknik ayrıntılara inmemiz gerekirse, DLSS, derin nöral ağı çalıştırmak için kare başına sabit bir ekran kartı (kullanım) müddeti gerektirir. Bu nedenle, daha düşük kare suratlarında yahut daha yüksek çözünürlüklerde çalışan oyunlar, DLSS’den daha fazla yararlanır. Yüksek kare suratlarında yahut düşük çözünürlüklerde çalışan oyunlar için DLSS performansı arttırmakta yardımcı olmayabilir.

Ekran kartının kare oluşturma mühleti, DLSS modelini çalıştırmak için gereken müddetten daha kısa olduğunda, DLSS teknolojisi otomatik olarak devre dışı kalır. DLSS, sadece performans artışı elde edeceğiniz durumlarda etkinleştirilebilir. DLSS kullanılabilirliği oyundan oyuna değişebilir. Ayrıyeten ekran kartınızın modeline ve kullandığınız çözünürlüğü de bağlıdır.

DLSS manzara netliğini bozuyor mu?

DLSS yeni bir teknoloji ve her gün daha da güzel olmaya çalışıyor.

DLSS, Turing ve Ampere mimarisinin Tensor çekirdeklerinden yararlanmak ve ekran kartı kullanımının yüksek olduğu durumlarda, avantaj elde etmek, FPS kayıplarını önlemek için oluşturulmuştur. DLSS, temelinde 4K çözünürlük için oluşturulmuş bir teknolojidir. Bunun yanında, farklı çözünürlüklerde de kullanılabilir lakin sonuç birebir olmaz. 

Çünkü DLSS’yi 4K çözünürlükte kullandığınızda, son kareyi oluşturabilecek yaklaşık 3,5 – 5,5 milyon piksel bulunurken; FHD çözünürlükte (1920X1080) bu sayı sadece 1,0 – 1,5 milyon ile sonlu kalır. Daha az piksel, daha az bilgiye yol açar. Bu da DLSS’nin, ana manzarayı daha zayıf tahlil etmesine ve 4K çözünürlüğe nazaran FHD çözünürlükte daha makus bir çıktı elde etmesine sebep olur. 

Upscale TTA varken neden DLSS kullanmalıyız?

Çözünürlük, kalite ayarları ve oyun motoruna bağlı olarak, kimi kullanıcılar bir oyunda TAA’yı, başkasında ise DLSS’yi tercih edebilir.

Oyun sanayisi uzun yıllardır TAA’yı kullanıyor ve kimi noktalarda yanılgı yapabildiği, sır olmayan bir gerçek. TAA, birden çok kareden üretilir ve DLSS’nin, daha yeterli üstesinden gelme eğiliminde olduğu yüksek hareketli gölgelenme (ghosting) ve titreme (flickering) sıkıntıları üzere yanılgılara yol açabilir. 

DLSS ve ekran kartları hakkında merak ettiğiniz soruları, Technopat Sosyal’de sorabilir; makale hakkındaki görüş ve tekliflerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

Emsal makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI