e
sv

NVIDIA Ampere 70’ten Fazla Dizüstü Bilgisayara Güç Verecek

nvidia ampere 70ten fazla yeni geforce rtx dizustu bilgisayara guc verecek bbSN4Qwz | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NVIDIA Ampere 70’ten Fazla Dizüstü Bilgisayara Güç Verecek

GeForce® RTX ™ 30 Serisi Dizüstü Bilgisayar ekran kartları tarafından desteklenen 70’den fazla modelin piyasaya sürülmesiyle NVIDIA Ampere mimarisine sahip yeni bir dizüstü bilgisayar çağı başlıyor. 999 dolardan başlayan bu yeni kuşak dizüstü bilgisayarlar, güç verimliliğini iki kata kadar artırıyor. Ayrıca performansı değerli ölçüde hızlandırıyor ve ince ve hafif dizaynlar için üçüncü jenerasyon Max-Q teknolojilerini sunuyor. Yeni RTX 30 Serisi Dizüstü Bilgisayar ekran kartları, Cyberpunk 2077 ve başka oyunlarda çarpıcı ışın izlemeli oyun tecrübeleri sunar ve içerik oluşturucuların yüzlerce ekran kartı hızlandırmalı uygulama kullanarak inanılmaz işler üretmesini sağlar.

NVIDIA GeForce OEM Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Kaustubh Sanghani

Masaüstü pazarını fırtına üzere ele geçirdikten sonra, NVIDIA Ampere mimarimiz artık dünyanın en süratli dizüstü bilgisayarlarını da güçlendiriyor. Son yedi yılda 7 kat büyüyen bir pazar olan oyun dizüstü bilgisayarlarında güç verimliliğini hiçbir yer bu kadar önemsememişti. Bu yeni ince ve hafif sistemler, her tarafının güç ve performans için optimize edildiği Max-Q tasarımımıza dayanıyor” dedi.

 

GeForce RTX 3080 ve GeForce RTX 3070 Dizüstü Bilgisayar ekran kartlarına sahip GeForce RTX oyun ve içerik oluşturucu dizüstü bilgisayarlar, akabinde GeForce RTX 3060 Dizüstü Bilgisayar ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar Ocak ayınının sonlarında global piyasaya sunulmaya başlayacak.

 • GeForce RTX 3060, 1080p’de ultra ayarlarla en yeni oyunlarda saniyede 90 kare sunar. RTX 3060 dizüstü bilgisayarlar 999 dolardan başlıyor ve NVIDIA’nın evvelki amiral gemisi ekran kartı olan ve çoklukla 2.500 dolara satılan GeForce RTX 2080 ÜSTÜN içeren dizüstü bilgisayarlardan daha süratlidir.
 • GeForce RTX 3070, 1440p’de ultra ayarlarla saniyede 90 kare sunan, 1440p’lik bir oyun canavarıdır. RTX 3070 dizüstü bilgisayarlar 1.299 dolardan başlıyor ve RTX 2070 ile donatılmış olanlardan yüzde 50 daha süratlidir.
 • GeForce RTX 3080, NVIDIA’nın yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayar ekran kartıdır. 16 GB’a kadar G6 bellekle, oyuncular ve içerik oluşturucular için dünyanın en süratli dizüstü bilgisayarlarına güç sağlar. 1440p’de ultra ayarlarla saniyede 100’den fazla kare sunar. RTX 3080 içeren sistemler 1.999 dolardan başlıyor.

Üçüncü Jenerasyon Max-Q Teknolojisi, Optimum Güç ve Performans Sağlıyor

Üçüncü jenerasyon Max-Q teknolojileri, yüksek performanslı oyun dizüstü bilgisayarlarını her zamankinden daha süratli ve daha güzel hale getirmek için yapay zeka ve yeni sistem optimizasyonları kullanıyor. Bunlar şunları içeriyor:

 • Dynamic Boost 2.0: Geleneksel olarak, oyun dizüstü bilgisayarları CPU ve GPU için gücü ayarlar. Tekrar de oyunlar ve yaratıcı uygulamalar dinamiktir ve CPU ve GPU üzerinde yarattıkları iş yükü kare başına değişiklik gösterir. Dynamic Boost 2.0, yapay zeka ağları ile CPU, GPU ve 2. jenerasyonla bir arada GPU belleği ortasındaki gücü en çok muhtaçlık duyulan yere bağlı olarak istikrarlar ve azamî performans için daima olarak optimize eder.
 • WhisperMode 2.0: Oyun dizüstü bilgisayarları için yeni bir akustik denetim seviyesi sunan WhisperMode, sıfırdan tekrar tasarlandı ve her dizüstü bilgisayara özel olarak yerleştirildi. WhisperMode 2.0’ın yapay zeka takviyeli algoritmaları, istenen akustik seçildikten sonra, mümkün olan en uygun performansta kusursuz akustik sağlamak için CPU, GPU, sistem sıcaklıkları ve fan suratlarını yönetir.
 • Tekrar Boyutlandırılabilir BAR: Bu gelişmiş PCI Express teknolojisi, tüm GPU belleğine CPU tarafından tıpkı anda erişilmesini sağlar ve birçok oyunda performans artışı sağlar.
 • NVIDIA DLSS: NVIDIA Derin Öğrenme Muhteşem Örnekleme, tıpkı güçte 2 kata kadar daha fazla performans sunmak için yapay zeka ve RTX Tensor Çekirdeklerini kullanır. Tek bir 1440 kare için, bir GPU’nun yaklaşık 4 milyon pikseli hesaplaması gerekir. NVIDIA DLSS, verimliliği artıran ve performansı artıran piksellerin sadece bir kısmını gerektirir.

Esports Dizüstü Bilgisayarlarla 240+ FPS’de Oynayın

Dizüstü bilgisayar oyuncularının yaklaşık dörtte üçü espor oynuyor ve geçen yıl satışları iki katına çıkan yüksek yenileme suratına sahip dizüstü bilgisayarların popülaritesini artırıyor. Yeni GeForce RTX 30 Serisi dizüstü bilgisayarların yarısından fazlası 240 Hz yahut daha yüksek yenileme suratları sunacak.

GeForce RTX 3080 ile oyuncular Overwatch, Rainbow Six, Valorant ve Fortnite oyunlarında 240 FPS oynayabilecekler. NVIDIA Reflex ile oyuncular, en güzel halde oynamalarını sağlayarak 20 ms’nin altında sistem gecikmesi elde edebilirler.

GeForce RTX 30 Serisi Studio Dizüstü Bilgisayarlar

Görüntü editörleri 8K RAW çekimle çalışabilir, iş akışlarını kolaylaştırmak ve kodlama müddetlerini yüzde 75’e kadar azaltmak için yapay zekayı kullanabilir. Sanatkarlar, büyük varlıklarla yahut birden çok uygulamayla tıpkı anda çalışmak için 16 GB’a kadar grafik belleğinden yararlanabilir.

NVIDIA Ampere Tekno Deha

Yeni üçüncü jenerasyon Max-Q teknolojilerini kullanan OEM ortakları ASUS, Gigabyte, MSI ve Razer, yeni GeForce RTX 30 Serisi Dizüstü Bilgisayar ekran kartlarıyla yeni NVIDIA Studio dizüstü bilgisayarları piyasaya sürüyor.

Kullanılabilirlik

GeForce RTX 30 Serisi dizüstü bilgisayarlar, Acer, Alienware, ASUS, Casper, Dell, Gigabyte, HP, Lenovo, Monster Notebook, MSI ve Razer dahil dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen orjinal eser üreticileri tarafından 26 Ocak’tan itibaren satışa sunulacak. Fiyatlandırma, yapılandırmalar ve kullanılabilirlik, bölgelere ve iş ortaklarına nazaran değişiklik gösterecektir.

Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir? Değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI