e
sv

Neptün’de Dev Boyutlu Fırtınalar Oluyor!

yasam neptunde patlamalar oluyor teknodeha.com | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Neptün’de Fırtınalar Mı Oluyor?

Bilim insanlarının uzun yıllardır üzerinde çalışmalar yaptığı mavi gezegen olarak bilinen Neptün gezegeninde sıra dışı görüntüler yakalandı. Hubble Uzay Teleskobu, Mavi Gezegen‘deki dev fırtınayı yakaladı.

 

yasam neptunde patlamalar oluyor teknodeha.com | Tekno Deha

 

Fırtınalar Ne Zaman Başladı?

Neptün’de meydana gelen fırtınalar maalesef Dünya‘dan çok daha geniş çaplı ve etkili bir yapıda bulunuyor. Hatta öyle ki, bir fırtına çıktığında Neptün üzerinde tamamen sona ermesi sadece iki yılı buluyor.

Neptün’ü yakından izleyen Hubble Uzay Teleskobu, 2018 tarihinde bir fırtına yakalamış ve bilim insanlarının dikkatini çekmişti. Ağustos 2020 tarihinde yakalanan görüntülerde ise aynı fırtınanın büyüdüğünü, etkisinin de iki katına çıktığı görüldüğü belirtildi. Bilim insanlarına göre bu yeni döngünün bir benzeri daha önce hiç görülmedi.

Neptün‘ün içinde kopan dev fırtınalar ilk olarak 1989 tarihinde Voyager 2 isimli uzay aracı tarafından görüntülenmişti. Mavi Gezegen üzerinde, Jüpiter‘in büyük kırmızı noktasına benzer bir fırtına merkezi olduğu ortaya çıkmıştı.

 

yasam neptunde patlamalar oluyor karanlik arkaplanli neptun teknodeha.com | Tekno Deha

 

Peki Bu Fırtınaya Neptün Dayana Bilir Mi?

Bilim insanlarının 2 yıl önce keşfettiği bir fırtına ise bu yapıya maalesef hiç uymuyor. Bu fırtına zayıflama aşamasında döngüyü tersine çeviriyor ve hala Neptün gezegeninin atmosferinde gözlemlenebiliyor. Atlantik Okyanusu‘ndan daha büyük olan bu fırtına bir kez daha görüntülendi.

Gezegenin atmosferinde sürekli olarak fırtınalar koptuğu için bir noktadan sonra fırtına merkezlerine de daha normal isimler verilmeye başlandı. Ancak ortaya çıkan yeni görüntüler, Neptün’le ilgili incelemelerin seyri, maalesef değiştirecek gibi görünüyor.

 

Makalemiz hakkında görüşlerinizi aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Web sitemizde bulunan benzer makaleler için buraya tıklayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI