e
sv

NASA Radyasyon Engelleyici Yelek Test Ediyor

nasa radyasyona karsi esirgeyici bir yelek test ediyor 3EISLule | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Astronotlar için uzayda karşılaşılabilecek pek çok sorun var. Günlük gereksinimlerin giderilmesi bile uzayda sorun haline gelirken, radyasyon tehlikesi sağlığı önemli derecede tehdit eden ögeler da astronotların işini bir epey zorlaştırıyor. Bir astronotun gidiş ve geliş dahil uzayda geçirebileceği müddet ortalama olarak 6 ile 9 ay ortasında değişiyor. Lakin NASA, bu süreyi uzatmak için radyasyona karşı yeni bir koruyucu yelek geliştirmenin peşinde.

Dünya’da bulunan manyetosfer katmanı ise bizleri uzayda bulunan bu tehlikeli radyasyondan muhafazaya yardımcı oluyor.

NASA astronotlar için radyasyona karşı koruyan yelek geliştiriyor

İsrail şirketi StemRad tarafından Lockheed Martin için tasarlanan AstroRad yeleği, müdahale takımlarını radyasyondan korumak için üretildi. NASA ise astronotlarını korumak için yeleği test etmek istedi. Test için geçtiğimiz yıl Milletlerarası Uzay İstasyonu’na bir numune gönderildi.

Radyasyon

Yelek üreticisi StemRad’ın kurucu ortağı ve CEO’su Oren Milstein, “Astronotların geliştirdiğimiz yeleği mümkün olduğunca uzun mühlet acı yahut rahatsızlık hissetmeden takıp takamayacağını görmeye çalışıyoruz. Birkaç astronot, 8 saatten fazla olmamak kaydıyla uyurken yeleği giyecek” dedi.

Olağan koşullarda NASA, hami yelek yerine astronotlara radyasyon kalkanı giydiriyordu. Bu kalkan ağır ve kalın olduğu için giysisi oldukça zorlaştırıyor. Fakat, yeni geliştirilen yelek esnek polietilenden üretiliyor ve vücuda nazaran özel olarak tasarlanabiliyor. Leğen kemiğinden uzunluğuna kadar bedeni kaplayan yelek, birincil organları daha tesirli bir biçimde koruyor.

NASA, yeni yelek ile astronotları inançlı bir biçimde daha uzun süre uzayda tutmak istiyor.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Berat
  1 sene önce

  Nasa bu yapar

  yorum beğen