e
sv

NASA ‘nın 2021 Bütçesi Beklentilerin Altında Kaldı

nasanin 2021 butcesi beklentilerin altinda kaldi vGWIg4pW | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA ‘nın 2021 Bütçesi Beklentilerin Altında Kaldı

ABD Kongresi, NASA ‘nın 2021 mali yılı için bütçesini belirledi. Yapılan açıklamaya nazaran uzay ajansının bütçesi 2021 yılı için 23,3 milyar dolar olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıla nazaran küçük bir artış olsa da yeni bütçe NASA’nın beklentilerini karşılayamadı.

NASA’nın 2021 yılı için isteği 25,2 milyar dolar bütçe isteği vardı. Uzay ajansı bu bütçenin bilhassa de Artemis vazifeleri için gerekli olduğunu belirtiyordu. Fakat ABD Kongresi bu isteğe olumlu yaklaşmadı. Böylelikle NASA’nın 2024’ye Ay’a astronot indirme planları büyük manada suya düşmüş oldu.

NASA lideri Jim Bridenstine ise geçtiğimiz Eylül ayında yaptığı bir açıklamada, 2024’te Ay’a indirme maksadına ulaşmak için önümüzdeki dört yıllık süreçte tam 28 milyar dolarlık Artemis bütçesine gereksinim duyacaklarını söylemişti. Bu bütçenin 3,2 milyar dolarlık kısmının, Artemis’in en kritik noktalarından olan Ay iniş aracına ayrıldığı ve bütçenin bu kısmının önümüzdeki bir yıl içerisinde sağlanması gerektiği belirtildi. 3,2 milyar dolarlık bütçe, astronotları Ay yörüngesinden yüzeye indirecek olan iniş aracını geliştirmekle sorumlu SpaceX-Blue Origin-Dynetics üçlüsüne dağıtılacaktı.

NASA

Kongre’nin belirlediği yeni bütçede Artemis iniş araçları için istenen para da sağlanmamış. SpaceNews’te yer alan bilgilere nazaran Kongre, NASA’nın istediği 3,2 milyar doların yalnızca 850 milyon dolarını karşılamış. Yani beklenen bütçenin yalnızca dörtte biri üzere bir sayı gelmiş.

Öbür taraftan NASA’nın 2021 yılı bütçesinin, bir evvelki yılın bütçesine nazaran 642 milyon dolar daha fazla olduğunu görüyoruz. İstenen bütçe gelmemiş olsa da yeniden de pandemiye karşın bir artış var. Artemis misyonları bir mühlet gecikecek olsa da NASA yeniden kıymetli bütçeler almaya devam ediyor.

 

 

Misal makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI