e
sv

NASA : “Kuraklık yüzünden mahsul üretemeyebilirsiniz”

nasa turkiyeyi uyardi kuraklik yuzunden mahsul uretemeyebilirsiniz | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA Türkiye’yi uyardı: “Kuraklık yüzünden mahsul üretemeyebilirsiniz”

Bildiğiniz üzere bilhassa kuraklık ülkemizde çok önemli bir sorun olma tarafında süratle ilerliyor. Bilhassa 2020 yılının son aylarındaki yağış oranı ortalamanın ziyadesiyle altındaydı ve bu da bir panik ortamı yarattı. Panik ortamı devam ederken NASA ‘dan da durum ile ilgili bir açıklama geldi.

Her ne kadar son günlerde ülke çapındaki yağışlar içimizi az da olsa rahatlatsa da NASA, kuraklığın Türkiye için önemli bir sorun olduğunu düşünüyor. Üstte görebileceğiniz haritada GRACE-FO uyduları tarafından 11 Ocak 2021 edinilen yeraltı suyu depolamasını görebilirsiniz. Sizin de fark edebileceğiniz Türkiye’nin her bölgesi kritik durumda.

2019 da birebir 2020 üzere Türkiye için ziyadesiyle kurak geçmişti. Bilhassa 2019’da yaz ve sonbahar mevsimlerinin kurak geçmesi sebebiyle rezervuarlardaki su düzeyleri azalmıştı. 2020 yılı prestijiyle da durumun kritik düzeye ulaştığını görebiliyoruz. 2020 yılının ikinci yarısı son 5 yılın en kurak dönemiydi. Ekim’den Aralık’a kadar ülke genelindeki yağış oranı, 1981-2010 ortalamasından yüzde 48 daha düşüktü.

Nasa kuraklık Tekno Deha

Ziraî Üretim Aksayabilir

Tekrar 11 Ocak 2021 tarihinde GRACE-FO uydusundan alınan üstteki harita ise toprağın kök düzeyindeki nem ölçüsünü gösteriyor. Nem ölçüsünün bu kısımdaki değeri ise tarımı etkiliyor olması. Yani kısaca tarım yapabilmek için toprakta bulunan nemin düzeyini gösteriyor ki bu harita da korkutan cinsten.

Yetkililer, yağmur eksikliği ve su talebi nedeniyle, mevcut şartların da devam etmesi ile birlikte bilhassa İstanbul’da aylar içerisinde suyun bitebileceğini ve mahsul konusunda ülke genelinde bir sorun yaşanabileceğini düşünüyor. 13 Ocak 2021 prestijiyle İstanbul civarındaki en az yedi rezervuarın depolama oranları yüzde 25’in biraz altında ölçüldü.

Ocak ayının ikinci periyodunda daha fazla kar ve yağmur bekleniyor lakin yetkililer bunun tesirli olabilmesi için yağışların uzun ve kalıcı olması gerektiğini vurguladı. Birebir halde Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş da yağış eksikliğinin yazın büyük bir meseleye dönüşebileceğini vurgulamıştı.

Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir? Değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

NASA : “Kuraklık yüzünden mahsul üretemeyebilirsiniz”