e
sv

NASA, ‘Kaos Tanrısı’ Apofis’e Uzay Aracı Göndermeye Hazırlanıyor

nasa kaos tanrisi apofise uzay araci gondermeye hazirlaniyor fbEygLum | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA, ‘Kaos Tanrısı’ Apofis’e Uzay Aracı Göndermeye Hazırlanıyor

NASA, Dünya’ya yakın bir yörüngede bulunan dev asteroit Apofis’i ziyaret etmek için kolları sıvadı. Uzay ajansı, şu anda hali hazırda uzayda bulunan OSIRIS-REx sondasına ikinci bir misyon atayıp sondayı Apofis’e göndermeyi planlıyor. Şimdi katılaşan bir şey olmasa da OSIRIS-REx vazifesinin gerisindeki bilim insanları, potansiyel bir Apofis misyonu için büyük heyecan duyduklarını belirtti.

NASA’nın OSIRIS-REx sondasını, Bennu asteroitindeki dayanılmaz misyonuyla tanıyoruz. 2016 yılında fırlatılan uzay aracı 2018’in sonunda Bennu asteroitine ulaşmış ve dev gök taşını iki yıl boyunca ayrıntılı bir halde incelemişti. OSIRIS-REx daha sonra geçtiğimiz yıl Bennu’ya iniş yaparak yüzeyden örnek unsurlar topladı. Uzay aracı topladığı bu örneklerle birlikte bu yıl Bennu’dan ayrılacak ve Dünya’ya gerçek yola çıkacak.

OSIRIS-REx’in 2023’te Dünya’ya ulaşması ve numune kapsülünü Yeryüzü’ne bırakması bekleniyor. Lakin dev sonda kendisi Dünya atmosferine giriş yapmayacak; bunun yerine uzaydaki seyahatine devam edecek ve kalan yakıtıyla birlikte ekstra misyonlara çıkacak.

NASA’lı araştırmacılar OSIRIS-REx’in potansiyel yeni maksatlarıyla ilgili tartışmalara şimdiden başlamış durumda. Haberimize mevzu olan Apofis’in bu alanda büyük potansiyele sahip olduğu belirtiliyor. Apofis önerisi kabul edilirse OSIRIS-REx 2029 yılında Apofis’in yörüngesine giriş yapacak.

2029 yılı değerli bir tarih, çünkü Apofis’in Nisan 2029’da Dünya’ya dayanılmaz bir yakın geçiş gerçekleştirmesi bekleniyor. Bilim insanlarının hesaplamalarına nazaran Apofis 2029’da Yeryüzü’ne 31.700 kilometre kadar yaklaşacak. Şu anda örneğin TV/iletişim uyduları yaklaşık 35 bin kilometre yükseklikte yer alıyor. Yani Apofis, TV uydularından bile daha yakın bir pozisyondan geçiş yapacak.

NASA, 'Kaos Tanrısı' Apofis'e uzay aracı göndermeye hazırlanıyor

Mevzuyla ilgili birtakım açıklamalar yapan OSIRIS-REx baş araştırmacısı Dante Lauretta,”Kesinlik bizim için de bir sürpriz oldu, fakat çok düzgün bir sürpriz diyebilirim. Uzatılmış vazife gayelerinin yakın-geçiş biçimi, daha klasik fırsatlar olacağını düşünmüştüm. Bu üslup vazifelerin iç güneş sisteminde tasarlanması çok kolay. Fakat OSIRIS-REx misyon dizayncısı, uzay aracını ikinci bir büyük Dünya’ya-yakın asteroitin yörüngesine yerleştirebileceğimizi söylediğinde büyük heyecan duydum.” sözlerini kullandı.

 

‘Kaos Tanrısı’ lakabıyla da bilinen Apofis asteroiti, vakit zaman birtakım haber sitelerinde ‘NASA açıkladı: Bu asteroit Dünya’ya çarpacak’ gibisi başlıklı tık almak için yapılan haberlere de bahis oluyor. Elbette bu haberlerin bilimsel bir desteği yahut gerçek bir NASA kaynağı yok. Apofis’in önümüzdeki 100 yıllık süreçte Dünya’ya çarpma mümkünlüğü neredeyse sıfıra yakın durumda.

 

Benzer makaleler için: teknodeha.com

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

NASA, ‘Kaos Tanrısı’ Apofis’e Uzay Aracı Göndermeye Hazırlanıyor