e
sv

NASA Ay Roketi SLS’nin Motorlarını Ateşledi

nasa ay roketi slsnin motorlarini atesledi iste harikulade imgeler video XiGRbvpk | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA Ay Roketi SLS’nin Motorlarını Ateşledi

ABD’nin Ay’a geri dönüş ve Mars’a birinci insanı gönderme planlarının temelinde yatan Space Launch System (SLS) roketi için hazırlıklar son hız devam ediyor. NASA bugün roketin merkez motorlarını birinci defa ateşleyerek kıymetli bir testi daha geride bıraktı. Şu anda inşaası devam eden roketin bu yıl birinci resmi vazifesine çıkması bekleniyor.

NASA, birinci SLS roketinin inşaasına geçtiğimiz Kasım ayında başlamıştı. Geride bıraktığımız süreçte roketin birinci basamağı tamamlandı. Birinci etapta dört adet RS-25 motoru yer alıyor. Daha evvel uzay mekiklerinde (space shuttle) kullanılan RS-25 motorlarının her biri 180 tonun üzerinde itici kuvvet oluşturabiliyor. Birinci basamağın toplam gücü ise yaklaşık 760 ton (1,7 milyon pound) olacak. Yani SLS’nin sadece birinci etabı bir Falcon 9 roketi düzeyinde itici güce sahip.

Beklenmedik yanılgı nedeniyle test erken sonlandırıldı 

SLS birinci basamak testinin aslında yaklaşık 8 dakika sürmesi bekleniyordu lakin işler pek de planladığı üzere gitmedi. Test sırasında ortaya çıkan beklenmedik bir kusur nedeniyle NASA motorları erkenden kapatmak zorunda kaldı. Konuyla ilgili açıklama yapan uzay ajansı, ortaya çıkan sorunla ilgili şu anda dataları değerlendirdiklerini söyledi.

Yaklaşık bir dakika süren ve 2,6 milyon litre kriyojenik yakıtın harcandığı test anlarını aşağıdan izleyebilirsiniz

Tarihin en güçlüsü olacak

Üstteki görüntüde SLS’nin yalnızca merkez birinci kademesini görüyoruz. Lakin roketin asıl gücü yan booster’larından gelecek. Booster’larda iki katı yakıtlı itici motorları kullanılacak.Booster motorlardan yalnızca bir tanesi 1630 tonluk (3,6 milyon pound) itici kuvvet oluşturabiliyor. Yani SLS’nin yalnızca tek bir katı yakıtlı motoru iki Falcon 9 roketi gücünde bir kuvvete sahip.

NASA Tekno Deha

SLS roketi kesin haliyle yaklaşık 4200 tonluk (9,2 milyon pound) bir itici kuvvete konut sahipliği yapacak. Bu durum SLS’nin, insanlığı Ay’a taşıyan Saturn V’ten dahi kıymetli ölçüde daha güçlü olacağı manasına geliyor. Ayrıyeten günümüzün en güçlü roketi Falcon Heavy‘nin de 1,8 katı oranında bir itici kuvvete sahip olacak.

Evvel Ay’a, sonra Mars’a

NASA’nın uzay araştırmalarındaki kesin maksadı Mars’a birinci insanları indirmek lakin Kızıl Gezegen’e giden uzun seyahatin birinci adımları Ay’da atılacak. NASA Mars’a gitmeden evvel teknolojilerini Ay’da test etmeyi ve astronotları burada eğitmeyi planlıyor. Uzay ajansının şu anki planı Amerikan astronotlarını 2020’li yılların ortaları gibi Ay’a geri götürmek.

SLS roketinin birinci defa Kasım 2021’de uçuşa geçmesi bekleniyor. Daha sonra 2023 yılında Artemis 2 isimli birinci mürettebatlı seyahatine çıkacak. Artemis 2’de NASA astronotlarının Ay’ın yörüngesine gönderilmesi ve geri getirilmesi planlanıyor. Artemis 1 ve Artemis 2 misyonları muvaffakiyetle tamamlanması durumunda 2024’te insanlığın ayak izleri tekrar Ay yüzeyine geri dönecek. 2024’te ayrıyeten birinci defa bir bayan astronot Ay’da yürüyecek.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI