e
sv

NAND Flash denetimci fiyatları %20 artabilir

nand flash denetimci fiyatlari 20 artabilir q7MDhSEs | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NAND Flash denetimci fiyatları %20 artabilir

Pandemi ile birlikte TSMC’nin üretim bantlarına talep doruğa oynuyor. Arzın talebe sıkıntı yetiştiği şu günlerde bileşenlerin alt bileşenleri de bir başkası kadar kıymetli.

Yaşanan NAND Flash bolluğu açıklamalarının arkası arkasına geldiği şu periyotta TrendForce’a nazaran Phison ve Silicon Motion üzere downstream yani üretim halkasının kullanıcıya daha yakın adımlarında upstream-üretim tesislerinden gereğince zar sağlanamaması sonucunda üretim talebe yetişemiyor.

Kontrolcülerde %20 fiyat artışı beklentisi

Birçok entegre devre üreticisinin yeni sipariş alımını durdurduğu rapor edilirken üreticiler  Flash ve bellek modülü üreticilerinin ortasındaki muahedenin değerli bir evreye gelmesiyle birlikte önümüzdeki yılın birinci çeyreği için %15-20’lik fiyat artışı düşünüyor.

Talep tarafında ise Chromebook ve TV’lerde yaşanan yüksek satışlar nedeniyle 64 GB ve daha düşük kapasiteli eMMC’lere talep artmış durumda.

NAND Flash üreticilerinin teknolojik geliştirmeyi bırakıp  sadece nevcut 2D ve 64 katmanlı 3D NAND fazında üretime devam ettiği eMMC şoförleri bu açıdan üreticilerin bit üretim kapasitesini de aşağı çekiyor.

Bu da NAND Flash üreticilerini bu alanda üretim yapma iştahını azaltan bir etken. NAND Flash tarafı sabit kabul edersek entegre kontrolcüyle gelen eMMC şoförleri beklenen fiyat artışından direkt etkileneceğe benziyor.

NAND Flash denetimci fiyatları %20 artabilir

SSD tarafında ise birden fazla büyük üretici şoförlerinde kendi üretimi kontrolcüye yer verdiği için üretim kısıtı SSD piyasasını etkilemesi beklenmiyor.

Tekrar de raporda denetimci tedarik mühletinin son devirde uzamaya başladığını altı çizilmiş. Son olarak PCIe 4.0’a geçişle birlikte artan maliyet ve zar tedariğinde yaşanabilecek sıkıntıların fiyat arttırma potansiyeli taşıdığını ekleyelim.

 

 

Misal makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI