e
sv

Mozilla Firefox ‘un Yeni Arayüzü: Proton

20200826 android te fireox kullananlar dikkat m | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Firefox tarayıcısına yeni bir arayüz geliyor. Firefox‘un şu an kullanılan arayüzünün sorunlarından ve tasarımının eskimesinden dolayı Proton adını verdikleri yeni bir arayüze geçiş yapmaya hazırlanıyor. Yakın tarihlerde Quantum adını verdikleri 57 sürümü ile 64 bit sürüme ve şu an kullanılan arayüze geçiş yapılmıştı. Peki ya bu Proton adı verilen yeni arayüzü nasıl? Firefox‘a ne zaman gelecek? Proton adı verilen bu yeni arayüz Beta, Nightly ve Developer sürümlerinde kullanılabilir mi ve bu yeni arayüz sorunları çözecek mi?

 

Yeni Arayüz Proton Hakkında

Şu an yalnızca şirketin kendisinin kullanabildiği Proton arayüzü, modern bir tasarıma sahip. Yeni butonlar, yeni renk seçenekleri ve düzeltmeler içeren bir arayüz bizi karşılıyor. Ekip, 18 Mayıs 2021 tarihinde 89 sürümü ile yayımlamayı planlamakta. Mozilla Firefox (veya kısaca Firefox), Mozilla Vakfı ve onun alt kuruluşu Mozilla Corporation tarafından geliştirilen, özgür ve açık kaynak kodlu bir web tarayıcısıdır. Firefox; Windows, macOS, Linux, Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanabilir. Yazılımın Windows, macOS, Linux, Android sürümlerinde web sayfalarının oluşturulması için Gecko motoru kullanılır. Mozilla tarafından geliştirilen Gecko, mevcut ve planlanmış web standartlarıyla uyumludur. 2015’te çıkan iOS için Firefox uygulamasında ise Apple’ın getirdiği kısıtlamalar nedeniyle iOS’in bütünleşik WebKit motoru kullanılır.

Firefox, 2002 yılında Mozilla Application Suite paketi yerine tek başına çalışan bir tarayıcıya sahip olmak isteyen Mozilla gönüllüleri tarafından “Phoenix” adıyla geliştirildi. Beta aşamasındayken bile Microsoft’un o zamanki piyasa lideri olan Internet Explorer 6 tarayıcısına kıyasla hız, güvenlik ve eklenti desteği açısından öne çıkarak popüler hale geldi. Firefox, Kasım 2004’te yayımlandı, 9 ay içinde 60 milyon indirmeye ulaştı ve Internet Explorer’ın hakimiyetini tehdit eder hale geldi. Mozilla topluluğu, 1998’de AOL tarafından satın alınmadan önce Netscape çalışanları tarafından kurulmuştu. Bu nedenle kimilerince Firefox’un Netscape Navigator ruhunu taşıdığı ve onun ardılı olduğu kabul edilir.

 

Arayüzden Görseller

Proton, arayüz renk seçenekleri ve yazı tipi ile kullanıcıları sevindirmiş gibi gözükmekte:

Proton Tekno Deha

Butonlar, ikonlar ve gölge animasyonu ise şöyle:

 

Proton Tekno Deha

 

İndirme bölümü ise böyle:

Download indicator | Tekno Deha

 

Sekmeler bölümü ve bildirim mesajı da böyle:

New notification popup | Tekno Deha

 

Son olarak, seçenekler menüsü bu şekilde:

Adaptive Menu | Tekno Deha

 

Tarayıcıyı Nereden İndirebilirim?

Bu bağlantı üzerinden indirebilirsiniz. Windows için indirdiyseniz, inen dosyayı çalıştırmanız yeterli. Beta, Nightly ve Developer sürümlerini ise bu bağlantı üzerinden indirebilirsiniz. Linux için kurulum yönergelerine ise bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Beta, Nightly ve Developer Sürümlerinde Kullanılabilir mi?

Ne yazık ki, hayır. Ama bu sürümlerde about:config menüsünde browser.proton.enabled adında ayar var.

 

Kaynak: DebugPoint Winaero ve Wikipedia

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI