e
sv

Monitör Panelleri Arasındaki Farklar: TN-IPS-VA

monitor panelleri arasindaki farklar tn va ips tekno deha | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Monitör Panelleri Arasındaki Farklar: TN-IPS-VA

Bir monitör arayışı içerisine girmiş kişilerin kafasındaki en önemli sorulardan biri “TN, VA ve IPS panellerden hangisini tercih etmeliyim?” oluyor. Bu makalemizde de akıllardaki bu soruya açıklık getireceğiz…

TN, IPS ve VA Seçeneklerinden Hangisi Bana Göredir?

Monitör panellerinin birden fazla olmasının sebebi ihtiyaca göre kullanıcılara çeşitlilik sunmaktır. Örnek verecek olursak monitörde sadece dizi ve film seyredecek bir kişi gidip TN panel bir monitör alırsa pek de memnun kalmaz. Aynı şekilde grafik tasarım yapan bir kişi de gidip TN panel monitör alırsa pek memnun kalmaz. Hangi monitör hangi alanda daha iyidir, hangi monitörü almalısınız, bu soruları makalemizde cevapladık.

monitör panelleri

TN (Twisted Nematic) Panel

Dünya çapında ilk LCD panel türü olma unvanına sahip olan TN yani “Twisted Nematic” paneller günümüzde de hala en çok üretilen ve kullanılan panel türlerinden biridir. Monitör panelleri arasındaki en popüler tür olan TN, üretildikten kısa bir süre sonra oldukça popüler olmuştu ve eski nesil CRT tipi monitör üretimlerinin durmasına sebebiyet vermiştir. Bu hızlı yükselişin arkasında TN panellerin ucuz üretim maliyeti bulunuyor. TN panelin tek avantajı düşük maliyet olmadı. Bu paneller yüksek seviyede duyarlılığa sahiptir ve piksellerin oldukça hızlı bir şekilde durum değiştirebilmesi sayesinde hareketli görüntüler çok daha akıcı gözükmektedir.

Tabi ki bu kadar pozitif yönün dışında TN panelin bazı negatif yönleri de bulunuyor. TN panel bulunan bir monitöre yandan, aşağıdan veya yukarıdan düşük bir açı ile bakarsanız renklerin değiştiğini fark edebilirsiniz. Bir çok kişi tarafından bilindiği üzere bu TN panel bulunan monitörlerin en büyük eksi yönüdür. Ayrıca bu panellerin renk üretimi de pek güçlü değil. Çoğu TN panel bulunan monitör 24 bitlik gerçek rengi görüntüleyemez ve bunu düzeltme amacıyla renkleri simüle eder.

Kimler TN Panel Monitör Almalıdır?

TN panele sahip olan monitörler diğer monitörlere göre genelde daha ucuz olurlar. Bunun ise en büyük sebebi üretim maliyetinin düşük olmasıdır. Sizin için monitördeki görüntünün renkleri çok önemli değilse, fotoğraf ve video düzenlemesi ile uğraşmıyorsanız veya farklı açılardan bakınca renklerin bozulması sizin için bir sorun değilse TN panelleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Ayrıca TN paneller düşük gecikme süresine sahip olduğu için E-Spor alanında da bir çok oyuncu tarafından özellikle tercih edilmektedir.

monitör panelleri

IPS (In-Plane Switching) Paneller

IPS paneller TN panellerin eksiklerini kapatmak için üretilmiştir. IPS paneller TN panellerin aksine oldukça canlı renklere sahiptir. Bununla birlikte bu monitörlere farklı açılardan bakmanız durumunda TN paneller gibi renkler değişmez. Kısacası IPS panele sahip monitörler TN panele sahip monitörlere oranla bir çok yönden daha iyidir. Şunu da unutmamak gerekir, bu kadar iyi özelliğin bir bedeli olmalı. TN panel yerine IPS tercih etmeniz durumunda cebinizden çok daha fazla para çıkacak.

Kimler IPS Panel Monitör Almalıdır?

IPS panele sahip monitörler oldukça canlı renklere sahiptir, dolayısıyla fotoğraf ve video tasarımcıları için birebirdir. Bu oyuncular için kötüdür demek olmuyor, IPS panele sahip monitörler her alanda kullanılabilir diyebiliriz. Bütçeniz var ise TN panele göre çok daha iyi bir tercih olacaktır.

monitör panelleri

VA (Vertical Alignment) Paneller

VA panelleri TN ve IPS panellerin ortasındaki bir panel olarak tanımlayabiliriz. VA paneller diğer panellere göre en iyi kontrast oranını sunarlar, bu sebeple televizyon üreticileri özellikle VA panel kullanmaya özen gösterir. Ortalama bir IPS monitör 1000:1 kontrast oranına sahip iken benzer özelliklere sahip VA paneller çoğunlukla 3000:1 veya 6000:1 gibi oldukça yüksek bir kontrast oranına sahiptirler. Üstelik bu denli yüksek kontrast oranına sahip VA panellere sahip monitörlere rastlamak pek de şaşırtıcı bir durum değildir.

Görüş açısı anlamında VA paneller, IPS paneller kadar iyi bir performans veremez. 240 Hz gibi yüksek yenileme hızına sahip VA panel monitörler bulabilirsiniz ama gölgelenme ve hareketlerde bulanıklık sorunu yaşamanız söz konusudur. Dolayısıyla oyun için VA paneller pek fazla tercih edilmez.

Kimler VA Panel Monitör Almalıdır?

VA paneller, TN panellere oranla çok daha iyi bir renk üretimine sahiptir. Dolayısıyla VA paneller genel kullanım için gayet uygundur yüksek kontrast özelliği dışında bir çok alanda yetersiz kalırlar. VA paneller genel anlamda tek oyunculu veya düşük seviyeli oyun deneyimi yaşamak isteyenler için uygundur.

monitor panelleri arasindaki farklar tn va ips tekno deha 4 | Tekno Deha

Monitör panellerinin aralarındaki farklardan bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin monitör panelleri arasındaki farklar hakkındaki görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.