e
sv

MMTool İle Intel VBIOS Çıkartma İşlemi

MMTool İle Intel VBIOS Çıkartma İşlemi
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçtiğimiz günlerde UEFITool üzerinden anlatmıştık. Bu sefer ise AMI BIOS kullananlar için MMTool ile Intel Video BIOS Dosyası Çıkartma İşlemi adında rehberimizi açtık. Gelin, birlikte bakalım.

MMTool İle Intel VBIOS Çıkartma İşlemi

MMTool İle Intel VBIOS Çıkartma İşlemi

İlk önce Video BIOS nedir bilmekte fayda var. Video BIOS, (genellikle IBM PC’den türetilmiş) bir bilgisayardaki grafik kartının BIOS’udur. Ayrıca, belirli bir video sürücüsü yüklenmeden önce temel metin ve video modu çıkışı için INT 10h interrupt ve VESA BIOS Extensions (VBE) uygular. UEFI 2.x sistemlerinde, INT 10h ve VBE, UEFI GOP ile değiştirilir.

Sistem BIOS’unun, yazılım programlarının sistem donanımına erişmek için kullandığı bir dizi işlevi sağlaması gibi, video BIOS’u, programlar tarafından video donanımına erişmek ve satıcıyı depolamak için kullanılan bir dizi videoyla ilgili işlev sağlar. kart adı, saat frekansları, VRAM miktarı ve voltajları gibi belirli ayarlar. Video BIOS’u, yazılımı video yonga setine, sistem BIOS’unun sistem yonga seti için yaptığı gibi arabirim oluşturur. ROM ayrıca, video kartı bunun yerine bu yazı tipi setine sahip bir yazı tipi ROM’u içermiyorsa, video bağdaştırıcısı yazı tipi RAM’ine yüklemek için temel bir yazı tipi seti içeriyordu.

Diğer bazı donanım bileşenlerinden farklı olarak, kullanıcının neler olup bittiğini görebilmesi için ekran kartının genellikle önyükleme işlemi sırasında çok erken aktif olması gerekir. Bu, herhangi bir işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce kartın etkinleştirilmesini gerektirir; bu nedenle, bu erken aşamada bulunan tek yazılım olan BIOS tarafından etkinleştirilmesi gerekir. Sistem BIOS’u, video BIOS’unu kartın ROM’undan sistem RAM’ine yükler ve önyükleme sırasının başında denetimi ona aktarır.

İlk bilgisayarlar sistem BIOS’unda MDA ve CGA kartlarını sürmek için işlevler içeriyordu ve bu kartlarda yerleşik Video BIOS yoktu. EGA kartı ilk olarak 1984 yılında satıldığında, Video BIOS bu kartları mevcut bilgisayarlarla uyumlu hale getirmek için tanıtıldı. BIOS’u bir EGA kartını nasıl kullanacağını bilmiyordu. O zamandan beri, EGA / VGA ve tüm gelişmiş VGA uyumlu kartlar bir Video BIOS içeriyor. Bilgisayar başlatıldığında, bazı grafik kartları (genellikle belirli Nvidia kartları) satıcılarını, modellerini, Video BIOS sürümünü ve video belleği miktarını görüntüler.

 

Adımlar

1.İlk önce BIOS dosyası indirin

2.MMTool indirin (buraya tıklayarak indirebilirsiniz)

3.MMTool yazılımını açalım. Daha sonra “Load Image” butonuna tıklayarak BIOS dosyasını açalım.

MMTool İle Intel VBIOS Çıkartma İşlemi

 

4.Daha sonra “Extract” sekmesine gelin ve “For Option ROM only” kısmından “Link present” kutusunu işaretleyelim. Ardından 8086 ile başlayanı seçelim.

MMTool İle Intel VBIOS Çıkartma İşlemi

 

5. “Module file” kısmından dosyanın kaydedilecek konumunu ve adını girin (dosya türü .dat olacak). Ardından “Extract” butonuna basarak işlemi tamamlayın.

MMTool İle Intel VBIOS Çıkartma İşlemi

 

Daha fazla makale okumak için buraya tıklayın.