e
sv

MIT Şimdiye Kadarki En Hassas Atom Saatini Yaptı

mit simdiye kadarki en hassas atom saatini yapti gKIDHZ4J | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

MIT Şimdiye Kadarki En Hassas Atom Saatini Yaptı

Atom saatler, bugün sahip olduğumuz en hassas vakit tutuculardır ve en uygunları 15 milyar yılda sırf 1 saniye yanılgı yapar. Lakin MIT’deki araştırmacıların yeni bir kuantum dolaşık atom saati ile gösterdiği üzere, her vakit güzelleştirme için yer var. MIT bilim adamları, yerçekiminin vaktin geçişi üzerinde nasıl bir tesiri olabileceği ve cihan yaşlandıkça vaktin kendisinin değişip değişmediği üzere soruları yanıtlayabilecek yeni bir çeşit atom saati tasarladılar. Bu atom saati, günümüze kadarki en hassas atom saati oldu.

MIT

Sezyum yerine iterbiyum kullanıldı

Günümüzde atom saatleri, ortalama salınımların bir varsayımını elde etmek için tıpkı tipten binlerce atomdan oluşan gazı ölçmek için tasarlanmıştır. Tipik atom saatleri, ultra soğuk atom gazını yakalamak için bir lazer sistemi kullanır. Atomlarınkine yakın bir frekansa sahip epey kararlı bir öbür lazer, atomik salınımı araştırır ve vakti takip eder. MIT’nin geliştirdiği atom saatinde ise hür atomlar yerine kuantum dolaşık atomlar kullanıldı. Bu sayede son teknoloji optik saatlerden bir saniye içinde daha yeterli hassasiyete ulaşma potansiyeline sahip yeni bir atom saati yapılabildi.

Atom saatlerinde çoklukla sezyum atomları kullanılırken bu yeni atom saatinde neredeyse 350 iterbiyum atomu dolaşıyor. Atomlar, görünür ışıkla tıpkı çok yüksek frekansta salınır. Bu, bir atomun bir saniyede sezyumdan 100.000 kat daha fazla titreştiği manasına gelir.

MIT’nin geliştirdiği yeni atom saati, karanlık unsur, yerçekimi dalgaları ve fizik kurallarının vakitle değişip değişmediği üzere mevzularda araştırmacıların sorularının cevaplanmasına yardım edecek.

 

Sıradaki içerik:

MIT Şimdiye Kadarki En Hassas Atom Saatini Yaptı