e
sv

Minecraft Optifine Nasıl Kurulur?

minecraft optifine nasil kurulur tekno deha 3 | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Minecraft Optifine Nasıl Kurulur?

Minecraft her yıl devasa güncellemeler alan bir oyun. Bu sebeple gün geçtikçe elimizdeki bilgisayarlar bu oyun için yetersiz kalabiliyor. İşte tam bu noktada Optifine büyük bir rol oynuyor. Optifine’ı oyun içi optimizasyonu arttıran ve ekstra ayar yapmamızı sağlayan bir yazılım olarak adlandırabiliriz. Ayrıca Optifine sayesinde oyuna Shader eklentisi de kurulabiliyor, Shader sayesinde çok daha gerçekçi bir oyun görüntüsüne sahip olursunuz. Optifine olmadan Shader kullanmanız şu an için mümkün değil. Peki Optifine nasıl kurulur?

optifine nasıl kurulur

Optifine Nasıl Kurulur?

İlk etapta Optifine yazılımını oyunun hangi versiyonunda kullanacağınıza karar vermelisiniz. Çünkü her bir versiyon için ayrı ayrı kurulum yapmak gerekir. Ardından ise kurmak istediğiniz versiyonun dosyaları bilgisayarınızda bulunmalıdır. Bu dosyaları bilgisayara kurmak için o versiyonu seçerek oyuna bir kez giriş yapmanız yeterli olur. Optifine’ı seçtiğiniz versiyonun dosyaları içerisine yerleştireceğimiz için o versiyonda en azından bir kez oyuna girmiş olmanız gerekiyor.

Ardından optifine.net sitesi üzerinden seçtiğimiz versiyona uyumlu olan Optifine’ı indirmemiz gerekiyor. Biz şu an için en güncel sürüm olan 1.16.5 için Optifine indirelim. Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere “Download” butonunu kullanarak yazılımı indiriyoruz. Butona tıkladıktan sonra gelen siteyi sağ üstteki “Skip” butonuna basarak geçiyoruz. Bu sayede dosya bilgisayarımıza inmeye başlayacak.

Bazı bilgisayarlar bu yazılımı virüslü olarak tespit edebilir ancak aslında bu gayet güvenli bir yazılımdır. Uzun yıllardır dünya çapında milyonlarca kişinin, hatta ünlü yayıncıların ve Youtuber’ların bile kullandığı bir yazılımdır. Dolayısıyla virüs tespit etmesi durumunda “Sakla” butonuna tıklayarak indirme işlemine devam edebilirsiniz. Peki Optifine nasıl kurulur?

Minecraft optifine nasıl kurulur en iyi fps ayarları

Son olarak “.jar” formatında indirdiğimiz dosyamızı çift tıklayarak açıyoruz. Açılan pencerede “Install” butonunu kullanarak kuruluma devam ediyoruz. Kurulum başarılı bir şekilde tamamlandıysa ekranda “OptiFine is successfully installed” yazısı belirmelidir. Şimdiye kadar yaptığımız işlemlerde bir sorun yaşamadıysanız Optifine’ı başarılı bir şekilde indirmişsiniz demektir. Peki ya indirdiğimiz bu yazılımı nasıl kullanacağız?

Kullandığınız Minecraft launcherına giriş yapın. Ardından versiyonlar bölümünden Optifine bulunan versiyonu seçin. Zaten uzun bir isme sahip olduğu için diğer versiyonlardan ayırt etmeniz kolay olacaktır. Optifine bulunan versiyonu seçtikten sonra oyuna giriş yapabilirsiniz. Bu sayede aklınızdaki “Optifine nasıl kurulur?” sorusu da bir netlik kazanmış oldu.

Optifine’ın bir diğer önemli özelliği ise ayarladığınız bir tuş yardımıyla yakınlaştırma yapabilmenizdir. Bir nevi oyuna dürbün ile başlıyorsunuz diyebiliriz. Yakınlaştırıp uzaklaştırma tuşunu “Denetimler” kısmından ayarlayabilirsiniz. Bir çok oyuncu bu tuşu “C” olarak seçer ancak sizin için hangi tuş daha iyi ise o tuşu seçebilirsiniz.

Optifine nasıl kurulur

Minecraft Optifine nasıl kurulurdan bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin Optifine hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.